12. Nyski Festiwal Filmowy

W dniach 5-10 maja w 10 miejscowościach Polski, Czech i Niemiec odbędzie się 12. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego.

Jeden festiwal w trzech krajach

W ramach festiwalu odbywającego się jednocześnie na terenie trzech państw, odbędą się konkursy w kategoriach najlepszy film pełnometrażowy, krótkometrażowy oraz film dokumentalny. Wśród polskich filmów, które znalazły się w konkursie głównym znalazły się: „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz oraz „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka. Do konkursu głównego zakwalifikowała się również produkcja polsko-niemiecka „Agnieszka” Tomasza E. Rudzika. W jury konkursu zasiądzie m.in. polski reżyser Artur Pilarczyk. W konkursie krótkiego metrażu znalazły się filmy: „Final Cut” Janno Juergensa, „Bóg zapłać” Jakuba Radeja, „The Masterpiece” Krzysztofa Satoli oraz „Gorzko” Michała Wawrzeckiego. Do konkursu na najlepszy film dokumentalny zakwalifikowały się filmy: „Pomorskie iluzje” Jacoba Dammasa i Helge Rennera, „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha i „Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka” Tomasza Nuzbana.

Wydarzenia towarzyszące

Pozakonkursowo zostanie pokazany dokument „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, natomiast w ramach specjalnej sekcji pozakonkursowej „Migracja” pokazany zostanie szereg filmów fabularnych i dokumentalnych, odbędą się także spotkania, wystawy oraz koncerty poświęcone tej tematyce w Europie Wschodniej. W programie znajdzie się m.in. „I’m Kuba”, polsko-niemiecko-norweski film dokumentalny w reżyserii Åse Svenheima Drivenesa.

Nyska Ryba dla Doroty Kędzierzawskiej

Honorową statuetkę Nyskiej Ryby otrzyma w tym roku polska reżyserka Dorota Kędzierzawska. Z tej okazji organizatorzy przygotowali retrospektywę filmów reżyserki, w programie której znajdą się m.in. obrazy: „Jutro będzie lepiej”, „Inny świat”, „Pora umierać” i studencka etiuda z 1982 roku „Jajko”. Nagroda zostanie przekazana podczas rozdania nagród 10 maja w Goerlitz.

Więcej informacji: www.neissefilmfestival.de.

Na podstawie informacji prasowej

31.03.2015