12 projektów w pierwszej edycji Doc Development

26 czerwca w Warszawie rusza pierwsza sesja Doc Development – programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie.

Uczestnicy

Swoje projekty rozwijać będą w jej ramach między innymi ceniony autor zdjęć i dokumentalista Paweł Dyllus, laureat licznych międzynarodowych laurów za „3 dni wolności” Łukasz Borowski, utytułowana autorka animacji i wideoklipów Urszula Morga, autorka nagradzanego „Arabskiego sekretu” Julia Groszek, laureat Grand Press Photo Paweł Wyszomirski oraz Aleksandra Maciejczyk, której film „Połączeni” został nagrodzony Srebrnym Smokiem podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W pierwszej edycji programu wezmą udział: Karina Bedkowska, Łukasz Borowski, Aleksandra Maciejczyk, Filip Drzewiecki, Paweł Dyllus, Klaudia Folga, Julia Groszek, Ilona Laskowska-Levy, Emmanuel Levy,  Eri Mizutani, Urszula Morga, Andrzej Szypulski, Paweł Wyszomirski.

W sumie w programie bierze udział 12 projektów.

O programie

Pierwszą edycję Doc Development otworzy warszawska sesja zaplanowana na ostatni tydzień czerwca. Kolejne sesje odbędą się jesienią: we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

Na Doc Development złoży się w sumie pięć 3-dniowych sesji, podczas których uczestnicy będą konsultować swoje pomysły z tutorami i ekspertami – czołowymi polskimi filmowcami oraz z innymi uczestnikami, przeanalizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, przygotują wstępny teaser i profesjonalne materiały prezentacyjne, czy wreszcie napiszą lub dopracują scenariusz. Każdy projekt ma też zapewnione środki na pokrycie kosztów dokumentacji w wysokości 1500 zł.

Program kończy się pitchingiem dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Bartek Konopka oraz Jacek Bławut. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także producentki Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra oraz prawnicy, specjaliści od promocji, przygotowania trailerów, researchu, archiwaliów etc.

Ponad 50 zgłoszonych projektów 

„Twórcy często zmagają się z problemem «czystej kartki». Często nie mają z kim skonsultować swoich projektów – mówi Adam Ślesicki, dyrektor Doc Development. – Chciałbym stworzyć miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze będą mogli skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie będą intensywnie pracować nad projektami. Taki model stworzyliśmy 5 lat temu w Doc Lab Poland i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Obecnie pragniemy się skupić także na tym wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje, kiedy jeszcze można go poprowadzić w różnych kierunkach i dokonywać wyborów, które później zdecydują o filmie. Doc Development zakłada pracę z reżyserami, ale chcielibyśmy ich przygotować także do rozmów z producentami, wyposażyć w niezbędne narzędzia do tej współpracy i pokazać elementy, które wpływają później np. na udane finansowanie projektu. Ponad 50 projektów zgłoszonych do selekcji pokazuje, że zapotrzebowanie na taki program jest duże”.

Organizator i partnerzy

Organizatorem Doc Development jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także programu Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. 

Doc Development jest wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i kancelaria MKZ Partnerzy.

Wszystkie informacje: www.docdevelopment.pl

Informacja prasowa

 


24.06.2019