13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się prezentowany w Wenecji „Człowiek, który wszystkich zaskoczył” w reżyserii Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa, film Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku”, który miał swoją premierę w Cannes, a także prezentowane na Berlinale tytuły „Kwas” Aleksandra Gorczilina oraz „Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina. W Konkursie Głównym widzowie zobaczą zdobywcę Grand Prix tegorocznego Kinotawra, debiut Borisa Akopowa „Byk”, film z udziałem Daniela Olbrychskiego „Van Goghi” w reżyserii Siergieja Liwniewa, a także „Wielką poezję” Aleksandra Łungina.

W sekcji „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie” widzowie będą mogli zobaczyć film „Sprawa Sobczaka” Wiery Kriczewskiej czy stworzony w koprodukcji polsko-rosyjsko-finlandzkiej ze zdjęciami Krystiana Matyska obraz „Fateicz i morze” w reżyserii Aliny Rudnickiej i Siergieja Winokurowa.

Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu będzie Paweł Łungin. W programie znalazła się retrospektywa filmów rosyjskiego reżysera.

Organizatorzy zapraszają też na specjalne pokazy filmów „Miasto zero” i „Goniec” Karena Szachnazarowa oraz spotkania z reżyserem po seansach.

Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmie również rozkwitające w ostatnich latach kino jakuckie. W bloku „Jakucja. Tam gdzie słońce nie zachodzi” pokazany zostanie m.in. zdobywca Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, który stał się inspiracją dla nazwy sekcji – debiut Lubowi Borisowej „Nade mną słońce nie zachodzi”.

„Manifesty” pokażą nam różne oblicza Rosji: subkultury, kulturę uliczną, a także rosyjską szarą strefę. Sekcja „Director’s Cut” zaprezentuje najmocniejsze tytuły sputnikowe, wybrane przez Dyrektor Festiwalu. Na fanów filmów krótkometrażowych czeka blok „Krótko mówiąc” organizowany we współpracy z Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytetem Kinematografii im. S.A. Gierasimowa.

13. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów sekcji dziecięcej znajdzie się znakomita animacja „Urfin Dżus powraca”, poruszający film fantasy „Abigail” czy czarujący film familijny „Domowik”. Ponadto dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach florystycznych, prowadzonych przez Pracownię „Botanical Art”, zbudować Plac Czerwony z Pracownią KartON, a także stworzyć własną animację z „Poklatkowo”.

Więcej informacji: www.sputnikfestiwal.pl


13.11.2019