13. Gdańsk DocFilmFestival

13. edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 11-14 czerwca w Gdańsku.

Nowa lokalizacja

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w nowej lokalizacji – Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 250 filmów z 58 krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Armenii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Brazylii, Meksyku, Syrii i innych.

Polskie filmy w konkursie

Do konkursu 13.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się 24 dokumenty, w tym 10 filmów zagranicznych, 2 polskie koprodukcje i 10 filmów polskich, m.in. „Deep Love” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, „Dom na głowie” Adama Palenty, „TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka czy „Superjednostka” Teresy Czepiec. Do konkursu zakwalifikował się także film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena „Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego obraz o Jerzym Kukuczce w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

Retrospektywy i pokazy specjalne

Obok prezentacji filmów konkursowych odbędą się pokazy specjalne, m.in. blok filmów o tematyce sportowej, przegląd filmów Magdaleny Piekorz czy retrospektywa „Krzysztof Krauze in memoriam”. Ponadto spotkania z twórcami i gośćmi festiwalu, m.in. z Jerzym Morawskim, współtwórcą filmów dokumentalnych Krzysztofa Krauze, a także dwóch obrazów fabularnych – „Dług” i „Gry uliczne”. Widzowie mogą także liczyć na uczestnictwo w wykładach czy warsztatach masterclass.

Jury festiwalu

W tym roku konkursowe filmy oceni jury w składzie Magdalena Piekorz (przewodnicząca), Klaus Schmutzer, producent filmowy i telewizyjny z Berlina oraz Henryk Tronowicz – krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta.

Brama Wolności

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu Gdańsk DocFilm Festival jest statuetka „Brama Wolności” oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak co roku wręczone zostaną wyróżnienia specjalne, w tym nominacje polskich twórców do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego a także jeden z filmów zostanie uhonorowany nagrodą publiczności.

Oficjalna strona festiwalu: gdanskdocfilm.pl.

Na podstawie informacji prasowej

27.04.2015