13. MFF Watch Docs

6 grudnia w Warszawie rozpocznie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie. W programie imprezy znajdą się współfinansowane przez PISF polskie filmy dokumentalne.

Prezentacja filmów dokumentalnych

Festiwal Watch Docs należy do imprez prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto filmów, które w Polsce ogląda ponad 70.000 widzów. Watch Docs jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku. Warto dodać, że Watch Docs to także platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego, wideotek uniwersyteckich i szkolnych klubów filmowych.

Kilkadziesiąt premierowych pokazów

Podczas festiwalu co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a masterclass poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.

Sekcja Nowe filmy polskie

W programie tegorocznej edycji Watch Docs znajdą się następujące polskie filmy:

  • „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk
  • „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka
  • „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego
  • „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy

Podczas festiwalu zostanie także zaprezentowany krótkometrażowy film „Zwyczajny dzień”, zrealizowany przez młodych birmańskich twórców pod opieką Piotra Stasika, w ramach warsztatów „Solidarity Shorts” w Rangunie. W programie 13. Watch Docs znajdzie się też krótkometrażowy film „Rodzina państwa Kładko”, zrealizowany w Polsce przez Carlosa Spottorna – zwycięzcę World Press Photo 2002 w ramach projektu „Under Pressure” Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego.

Konkurs

W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowanych 14 filmów dokumentalnych, m.in. nagrodzone podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Brudne wojny” Richarda Rowleya, „1001 jabłek” Tahy Karimiego oraz „Za kratami nie nosimy burek” Nimy Sarvestaniego. Filmy konkursowe oceni jury w składzie: Fernand Melgar, Veton Nurkollari, Maria Augusta Ramos, Shadi Sadr i tegoroczny laureat nagrody PISF w dziedzinie krytyki Tadeusz Sobolewski.

Stałe sekcje festiwalu

Obok konkursu i prezentacji „Nowe filmy polskie” program Watch Docs tworzą sekcje stałe: „Chcę zobaczyć” (najnowsze produkcje prezentowane i nagradzane na innych festiwalach), „Dyskretny urok propagandy”, sekcja filmów krótkometrażowych „Na krótko” czy „Echa One World”, w której pokazywane są filmy z zaprzyjaźnionego z Watch Docs festiwalu One World w Pradze.  Podczas tegorocznej edycji w programie festiwalu szerzej zagości kinematografia Norwegii w specjalnym bloku filmowym „Made In Norway”.

 

13. MFF Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie potrwa do 12 grudnia.

 

Więcej informacji: www.watchdocs.pl.

Masterclass Marii Augusty Ramos

W sobotę 7 grudnia odbędzie się masterclass tegorocznej laureatki Nagrody im. Marka Nowickiego, mistrzyni współczesnego dokumentu – Marii Augusty Ramos. Filmy Ramos przyniosły jej liczne nagrody najbardziej prestiżowych festiwali, takich jak IDFA, Visions du Reel czy Locarno. Reżyserka była nagradzana zarówno przez międzynarodowe jury czy krytyków filmowych (nagroda FIPRESCI na festiwalu DOK Leipzig), jak i festiwalową publiczność. Na Watch Docs, w ramach retrospektywy twórczości Marii Ramos, będzie można zobaczyć siedem filmów reżyserki.

Zapisy do 4 grudnia

Masterclass Marii Augusty Ramos, podczas którego reżyserka podzieli się z uczestnikami tajnikami swojego warsztatu, odbędzie się 7 grudnia w sali Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2, Warszawa) o godzinie 16:30. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Wstęp na wykład mistrzowski jest bezpłatny. Zainteresowanych udziałem w masterclass organizatorzy proszą o rezerwację miejsc poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres mailowy: industry@watchdocs.pl do dnia 4 grudnia. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony www.watchdocs.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

28.11.2013