13. Sopot Film Festival

W dniach 13-21 lipca 2013 odbędzie się 13. edycja Sopot Film Festival.

Sopot Film Festival

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się latem w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne Zatoka Sztuki oraz Opera Leśna. Pokazom filmowym towarzyszą koncerty na żywo do kina niemego, spotkania z twórcami, wystawy. Nie zabraknie również kina plenerowego nad brzegiem morza.

Debiuty i panorama kina szwedzkiego

W programie festiwalu pojawiają się produkcje nagradzane i wyświetlane m.in. na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji i Rotterdamie oraz konkurs światowych debiutów filmowych, konkurs filmów krótkometrażowych, panorama nowego kina szwedzkiego, retrospektywy Lukasa Moodyssona, Harmony Korina, Toma Tykwera oraz najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu – sekcje Spectrum oraz Spectrum Doc.

Filmy ze wsparciem PISF w programie

W programie Sopot Film Festival znalazły się również polskie produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Ki” i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Zdjęcie” Macieja Adamka, „Żywie Biełaruś!” Krzysztofa Łukaszewicza, „Obława” Marcina Krzyształowicza, „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „W cieniu” Davida Ondříčka, „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego, „Fuck For Forest” Michała Marczaka.

Spotkania z gośćmi

W tym roku festiwalowa publiczność będzie miała okazję spotkać się m.in. z Leszkiem Dawidem, Krzysztofem Łukaszewiczem, Katarzyną Rosłaniec, Wojciechem Mecwaldowskim, Adamem Sikorą, Ancą Damian, ekipą filmu dokumentalnego „Miłość”, Maciejem Adamkiem oraz z ekipą pokazywanego w tym roku w Cannes filmu „Olena” w reżyserii Elżbiety Benkowskiej.

Dwaj ludzie z szafą

Wydarzeniem specjalnym będzie odsłonięcie na plaży odrestaurowanej i umieszczonej w nowym miejscu szafy, zaprojektowanej przez Pawła Althamera i Jacka Adamasa, nawiązującej do szafy z filmu „Dwaj ludzi z szafą” Romana Polańskiego, w 60-tą rocznicę pracy twórczej reżysera. Organizatorzy zapraszają również na specjalny pokaz filmu „Nóż w wodzie” i projekcje krótkich filmów Themersonów. 14 lipca, Plaża Północna przy Zatoce Sztuki, godz. 21.00.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sff.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

12.07.2013

Galerie zdjęć