14. edycja Żubroffki

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 4 do 8 grudnia 2019 roku w Białymstoku i regionie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Temat przewodni: kosmos

Tematem przewodnim tegorocznej Żubroffki jest kosmos i jego tajemnice. Jak piszą organizatorzy „przestrzeń kosmiczna wydaje się bowiem z jednej strony możliwą drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału. Wyprawa w kosmos pozwala też zobaczyć świat z zupełnie innej, odświeżającej perspektywy”.

Nową identyfikację festiwalu stworzyła graficzka Izabela Sroka, w oparciu o wykreowane przez Michała Sochę projekty.

107 filmów w konkursach

O nagrody w ośmiu konkursach powalczy 107 filmów. Krótkie metraże w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oceni międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga (nagradzana na świecie kolumbijsko-belgijska reżyserka i operatorka, której film „The Jungle Knows You Better Than You Do” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na MFF w Berlinie); Babis Makridis (grecki reżyser, którego filmy mają premiery na takich festiwalach, jak Sundance czy Rotterdam, a jego pełnometrażowa fabuła „Litość” jest najlepszym filmem 2019 roku według Greckiej Akademii Filmowej, „Litość” została też dofinansowana przez PISF); Zbigniew Czapla (wielokrotnie nagradzany polski scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik, przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland); Sergei Kachkin (rosyjski producent, reżyser i operator, organizator Festiwalu Filmowego DOKer) oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (ukraiński reżyser i scenarzysta, którego film „Sztangista” podbił m.in. serca jurorów i publiczności 13. Żubroffki, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Dzikiego Żubra, pełnometrażowy debiut reżysera otrzymał też dofinansowanie PISF w sesji 3/2019 w ramach priorytetu produkcja koprodukcji mniejszościowych).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę.

Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury (białostoccy licealiści i studenci) pod przewodnictwem dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda Jaźwińskiego.

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy.

W konkursie Na skraju – film eksperymentalny i video-art filmy oceni jury w składzie: Aleksandra Czerniawska (pochodząca z Białegostoku artystka wizualna i psycholożka); Mihai Grecu (rumuński artysta i filmowiec eksperymentalny, którego prace prezentowane są m.in. na festiwalach w Locarno, Rotterdamie i Montrealu) oraz Wojtek Pustoła (polski artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf). 

W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie Żubroffki, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie już festiwalowa publiczność przyzna własną nagrodę – Dzikiego Żubra.

Jury dziennikarzy

Po raz pierwszy w historii festiwalu swoje nagrody przyznają polscy i zagraniczni dziennikarze.

Jury polskich dziennikarzy: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa współpracująca z amerykańskimi i polskimi mediami, a na stałe – z „KINEM” oraz magazynami „KMAG” i „Aktivist”), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, prezenter telewizyjny i radiowy, gospodarz programów „Kino Mówi” w Ale kino+ i „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce) oraz Jakub Koisz (dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy, publikował m.in. w „Magazynie Filmowym”, NaEkranie, „Kinie”, Film.org.pl czy „Twórczości”) – oceni filmy z dwóch konkursów międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Z kolei Jury dziennikarzy zagraniczni: Irena Kotelovich (białoruska krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca dla „Zvyazdy”), Flavia Dima (rumuńska krytyczka filmowa i dziennikarka, pisząca dla m.in. „Indiewire”, MUBI Notebook, „Kinoscope”, „Kinecko” i Film Menu) oraz Neil Young (angielski krytyk filmowy i kurator/programista, członek FIPRESCI i London Critics’ Circle; jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w „The Hollywood Reporter”, „Sight & Sound”, „Tribune” i MUBI Notebook) – ocenią filmy w dwóch konkursach polskich (Studenci, Niezależni).

Dodatkowo, dzięki agentowi sprzedaży New Europe Film Sales, najbardziej obiecujący twórca z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w konkursach Okno na Wschód, Studenci i Niezależni, otrzyma New Europe Talent Award i pojedzie na festiwal filmowy do Berlina.

W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu widzowie Żubroffki zobaczą m.in. krótkie filmy o nienawiści, dokumentalne filmy z Kaukazu, AfroSzorty, szorty „tęczowe”, midnight shorts, wschodnie kino Sci-Fi, bałkańskie animacje wyreżyserowane przez kobiety, zaczarowane historie będące receptą na traumę, czy krótkie filmy z Białorusi. Głodnych sztuki nie tylko filmowej ucieszą też filmowe śniadania: słowackie, chilijskie i podlaskie.

Warsztaty filmowe

W tym roku inspiracją dla warsztatów filmowych stały się kosmos i futuryzm. Podczas warsztatów animacji „Aliens”, które poprowadzi rosyjska animatorka Svetlana Andrianova, dzieci stworzą filmy o innych światach. Z kolei węgierski animator Péter Vácz podczas warsztatów „Plastelinowe stwory w kosmosie” pokaże młodzieży, jak za pomocą aluminiowego drutu i kolorowej plasteliny tworzy się postacie, a potem je ożywia. Seniorzy będą mieli szansę na dokonanie zmian w swojej biografii za sprawą Agnieszki Elbanowskiej i Tymona Nogalskiego, którzy poprowadzą warsztaty „Powrót do przyszłości”.

Na stronie festiwalu można znaleźć szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących.

Na podstawie informacji prasowej 


29.11.2019