14. Festiwal Filmów-Spotkań w Sandomierzu

W długi weekend majowy odbędzie się 14. Festiwal Filmów-Spotkań w Sandomierzu.

Święto kina i widzów

Jak piszą organizatorzy atmosfera spotkań z filmami niezwykłymi od początku miała niecodzienny charakter. Opowiadane przez twórców historie małych wielkich ludzi, trudnych wyborów dają dowód niepowtarzalności każdego człowieka. Niepowtarzalności każdego z nas. Bohaterowie tych filmów są postaciami nieprzeciętnymi, niezwykłymi nie zawsze dzięki wielkim czynom, często dzięki codziennym dokonaniom, dzięki swej wrażliwości i postawie wobec świata.

Tegoroczni NieZwykli

W tym roku Aktorzy NieZwykli to: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, to osobowości polskiego kina, artyści, którzy współpracowali z wybitnym reżyserem Andrzejem Wajdą, jedynym polskim laureatem Oscara za całokształt twórczości. W ten sposób tegoroczna edycja festiwalu odda hołd pamięci Mistrza Niezwykłego.

Dorota Kędzierzawska, tegoroczna Reżyserka NieZwykła to wielokrotnie nagradzana – w kraju i za granicą – reżyserka i scenarzystka, która, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, opowiada uniwersalną historię o samotności, niezrozumieniu, odrzuceniu i inności. Wraz z Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem wspominać będziemy Aktorkę NieZwykłą – Danutę Szaflarską – legendę polskiego kina i teatru i pierwszą gwiazdę powojennego kina.

Warsztaty

Wrażliwości, estetyki i umiejętności uczymy się od urodzenia. Dlatego edukacja młodego widza jest dla organizatorów festiwalu tak ważna. Tegoroczna edycja to niezmiennie warsztaty dla dzieci, młodzieży i studentów:

Poza licznymi pokazami filmowymi, spotkaniami z NieZwykłymi gośćmi Festiwalu przygotowaliśmy wiele wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji m.in.

  • „Struny na ziemi” koncert Włodka Pawlika pierwszego laureata nagrody Grammy w historii polskiego jazzu http://festiwalniezwykly.pl/koncert–struny-na-ziemi.html.
  • „Słynny błękitny prochowiec” Koncert Romana Kołakowskiego i Teatru Piosenki. Nowoczesny spektakl multimedialny z niezwykłymi, barwnymi projekcjami wprowadzającymi widza w poetykę wielkiego mistrza ballady Leonarda Cohena http://festiwalniezwykly.pl/koncert–prochowiec.html.
  • Wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90. 6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: ANDRZEJ WAJDA 40/90. Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia” – debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim. http://festiwalniezwykly.pl/wystawa–andrzej-wajda.html.
  • Czytanie Dzieciom. Cykl salonów poezji i literatury dla najmłodszych w wykonaniu wybitnych aktorów.
  • Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pokazy filmowe z audiodeskrypcją dla osób niewidzących.

Oficjalna strona festiwalu: www.festiwalniezwykly.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

11.04.2017