14. Gdańsk DocFilm Festival

Czternasta edycja międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) odbędzie się w dniach 23-26 czerwca w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności przy pl. Solidarności 1. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

330 filmów z 53 krajów

Do konkursu zgłoszonych zostało 330 filmów z 53 krajów, między innymi z USA, Ekwadoru, Kuby, Brazylii, Bangladeszu, Etiopii, Iranu, Nowej Zelandii. Nie zabrakło jednak silnej reprezentacji kinematografii europejskiej. W programie pojawią się między innymi produkcje włoskie, niemieckie, hiszpańskie, szwajcarskie i skandynawskie.

Polskie filmy w konkursie

Do konkursu 14. Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowało się 26 dokumentów, w tym 15 filmów zagranicznych, 9 filmów polskich i 2 polskie międzynarodowe koprodukcje:

 • „K2.Dotknąć nieba”, reż. Eliza Kubarska,
 • „Budzik”, reż. Piotr Małecki,
 • „Mów mi Marianna”, reż. Karolina Bielawska,
 • „Piano”, reż. Vita Maria Drygas, 
 • „Koniec świata”, reż. Monika Pawluczak,
 • „Casa Blanca”, reż. Aleksandra Maciuszek,
 • „Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz,
 • „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”, reż. Krzysztof Kopczyński,
 • „Dotyk wolności”, reż. Sardar Arshad Khan,
 • „Katanka”, reż. Maja Turek,
 • „Daniel”, reż. Anastazja Dąbrowska.

Filmy nominowane do Oscara w Gdańsku

W pokazach konkursowych biorą udział trzy filmy nominowane do Oscara w kategorii dokumentu: „Ostatni dzień wolności”, reż. Dee Hibbert-Jones, Nomi Talisman, USA, „Chau przekracza granice”, reż. Courtney Marsh, USA, Wietnam oraz „Body Team 12”, reż. David Darg, Liberia.

Pełna lista filmów dostępna jest na stronie internetowej: http://gdanskdocfilm.pl/26-filmow-w-konkursie-glownym-14-gdansk-docfilm-festival.

Jury

Przewodniczącym Jury tegorocznego festiwalu będzie Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, a towarzyszyć mu będą Magdalena Sendecka, dziennikarka i krytyk filmowy oraz Klaus Schmutzer, producent filmowy i telewizyjny.

Nagrody

Nagrodą główną w konkursie jest statuetka Brama Wolności oraz nagroda pieniężna w wysokości 20 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dodatkowo przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Zgodnie z tradycją festiwalu wybrane dokumenty otrzymają wyróżnienia specjalne, w tym nominacje dla młodych polskich twórców do Nagrody Młodego Kina, im. Jana Machulskiego. Więcej informacji: www.janmachulski.pl.

Film otwarcia

Tegoroczny festiwal otworzy wielokrotny zwycięzca znaczących światowych festiwali, dokument nominowany do Oscara „W krainie karteli”. Matthew Heineman dokumentuje historię grup samoobrony, tzw. Autodefensas – w meksykańskim stanie Michoacán, które w obliczu korupcji i kompletnej indolencji władz podjęły na własną rękę walkę z narkotykowymi kartelami.

Spotkania z twórcami filmowymi i pokazy specjalne

Gdańsk DocFilm Festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach z reżyserami polskimi i zagranicznymi. Retrospektywie filmów Krzysztofa Kieślowskiego towarzyszyć będzie spotkanie z autorem zdjęć, Jackiem Petryckim, wieloletnim współpracownikiem reżysera. W ramach pokazów specjalnych widzowie będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Przewodniczącego Jury, Pawła Woldana. Po projekcji organizatorzy zaplanowali spotkanie z reżyserem.

Na festiwalu zostanie pokazany dokument „Wyzwolenie kontynentu: Jan Paweł II i upadek komunizmu”, w którym prezentowane są archiwalne materiały odnoszące się do roli Jana Pawła II w procesie wyzwolenia Europy Środkowej i Wschodniej spod rządów komunistycznych. Narratorem filmu jest amerykański aktor James Caviezel.

W ramach corocznych wykładów mistrzowskich, uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się z niemieckim producentem filmowym Klausem Schmutzerem.

Na podstawie informacji prasowej 

16.06.2016