14. Inauguracja Roku Akademickiego w Warszawskiej Szkole Filmowej

„Szczególnie serdecznie witam tych, którzy dowodzą tą niezwykłą misją (…) Witam wszystkich naszych wspaniałych Wykładowców, Nauczycieli i Pracowników, czyli tych, którzy dają właściwą Treść tej Misji i trzymają odpowiedni kurs” – tak rozpoczęła spotkanie ambasadorka szkoły w środowisku filmowym Magdalena Felis, witając także Gości Specjalnych: Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Wiesława Radoszuka, Pełnomocnika M. St. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej Annę Michalak-Pawłowską, Przewodniczącą Rady M. St. Warszawy Ewę Malinowską-Grupińską, Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Żoliborz Grzegorza Hlebowicza i Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusza Frankowskiego.

Warszawska Szkoła Filmowa – pierwszy i jedyny w Polsce kompleks szkół filmowych z własnym kinem

Witając Studentów, Słuchaczy i Kursantów prowadząca Galę Inauguracyjną podkreślała: „Warszawska Szkoła Filmowa jest szkołą przyszłości i ciągnie w przyszłość – tam, gdzie rozwijają się nowe technologie, gdzie kwitnie rynek, gdzie czeka widz. Warszawska Szkoła Filmowa to też pierwszy i jedyny w Polsce kompleks szkół filmowych z własnym kinem, który szeroko rozumianej kultury filmowej uczy od najwcześniejszych etapów edukacji aż po dyplom w Szkole Wyższej. Uważamy, że aby uprawiać kino trzeba w nie wrosnąć, nawdychać się go i mieć je głęboko w krwioobiegu”.

250 etiud produkowanych rocznie, 158 wykładowców, 28 narodowości wśród studentów

„Szkoła się rozbudowuje, rośnie, nieustannie się zapełnia. Jest nas więcej i jest o nas głośniej. Filmy naszych Studentów jeżdżą na festiwale na wszystkich kontynentach świata, m.n. do Tokio, San Francisco, Toronto, Nowego Orleanu, Kapsztadu i Berlina, a także kwalifikują się do sekcji konkursowych wszystkich najważniejszych polskich festiwali filmowych. Warszawska Szkoła Filmowa to również imponujące liczby: 250 etiud produkowanych rocznie, 158 wykładowców, 28 narodowości wśród Studentów, 9 kierunków Studiów Licencjackich, 6 szkół w ramach kompleksu, 1 własne kino ze sceną i 1 szkolny pies” – dodawała.

Rektor prof. Janusz Majewski: nigdy nie przestaniecie myśleć o swoich filmach

Fot. Michał Sierszak/Warszawska Szkoła Filmowa

„Chciałem wam powiedzieć, dlaczego ja się cieszę dzisiaj. To, że wy się powinniście cieszyć i na pewno się cieszycie – ci, którzy się dostali do naszej Szkoły i będą naszymi nowymi Studentami, których szczególnie dzisiaj witamy (…). Życzę wszystkim nowo przyjętym i tym, którzy jeszcze z nami są – powodzenia. Życzę twórczych pomysłów, zapału do pracy no i przypominam wam: naraziliście się i narażacie na wielkie niebezpieczeństwo. Ci, którzy połkną tego bakcyla to połkną go na całe życie. Ucierpi wasze życie prywatne, wasze rodziny – przy okazji wysyłam wyrazy współczucia. Już nie będzie wakacji, już nie będzie żadnych wolnych chwil – nigdy nie przestaniecie myśleć o swoich filmach. Mówię to oczywiście z doświadczenia”.

„Moi kochani, strasznie się cieszę, że widzę was tutaj. Cieszę się, że jesteście i że jest was tylu. Wreszcie mogę powiedzieć coś, co zawsze mówiłem nieśmiało, a teraz mówię coraz śmielej: uczcie się, bo jesteście w dobrych rękach” – podkreślał podczas Inauguracji współzałożyciel Uczelni Bogusław Linda.

Mogę wam tylko życzyć, abyście od momentu, gdy zaczniecie się uczyć w tej Szkole chcieli ten świat zmieniać na lepsze, a my postaramy się w tym wam pomóc

Fot. Michał Sierszak/Warszawska Szkoła Filmowa

„Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo! (…) Chciałem powiedzieć wam wiele poważnych i mniej poważnych rzeczy. O tym, czego was będziemy uczyć, o tym, jak być artystą, o filmowym świecie. Ale jak zacząłem się zastanawiać, co mam wam powiedzieć to w rezultacie wyszło na to, że to wszystko już dawno zostało powiedziane. I to przez ludzi mądrzejszych ode mnie” – mówił Kanclerz Maciej Ślesicki, cytując m.in. Woody Allena, Krzysztofa Kieślowskiego, Michała Anioła i Steve’a Jobsa.

„Mogę wam tylko życzyć, abyście od momentu, gdy zaczniecie się uczyć w tej Szkole chcieli ten świat zmieniać na lepsze, a my postaramy się w tym wam pomóc. Ale nie liczcie na to, że damy wam jakieś cudowne recepty – po prostu to róbcie. My was tutaj wielu wspaniałych rzeczy nauczymy. Ale tego, jak być wielkim artystą nie nauczymy was, bo tego nauczyć nie można i się nie da. Możemy wam natomiast wskazać drogę” podkreślał Kanclerz, jako najważniejsze rzeczy w zdobywaniu wiedzy wymieniając m.in. prostotę, prawdę i nieustanne poszukiwanie inspiracji. „Nie da się dobrze robić filmów, nie da się robić gier komputerowych, montować czy świecić nie wiedząc, jak to robią inni” – dodawał. „Reżyser to taki ktoś, kto opowiada historie przez filtr własnego życia. I ja wiem, że czasami jesteście zbyt młodzi, no ale właśnie od tego są Szkoły Filmowe, od tego są inspiracje, od tego są wasi nauczyciele i od tego jest wreszcie prawdziwe życie wokół was. Sięgajcie po to, co was otacza, a wszystko wam się uda” – mówił podczas Inauguracji Kanclerz.

Fot. Michał Sierszak/Warszawska Szkoła Filmowa

Podczas Inauguracji Roku Akademickiego odbyło się również uroczyste wręczenie Dyplomów Aktorskich. Cześć oficjalną zakończyła projekcja filmu „Fame” w reżyserii Alana Parkera z 1980 roku.

Po uroczystości w Kinie Elektronik goście i gospodarze imprezy integracyjnej przenieśli się do klubu Loft 44, gdzie kontynuowano udany wieczór w znakomitej atmosferze wspólnej zabawy.

Informacja prasowa


01.10.2018