14. MFF Watch Docs

W dniach 5-14 grudnia w Warszawie odbędzie się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie.

Festiwal filmów o prawach człowieka

Festiwal Watch Docs należy do imprez prezentujących filmy dokumentalne łączące zaangażowanie na rzecz praw jednostki ze sztuką filmową. Jest to najstarszy festiwal filmów dokumentalnych organizowany w Warszawie. Watch Docs to także platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego, wideotek uniwersyteckich i szkolnych klubów filmowych.

13 filmów w konkursie

W programie konkursowym znalazło się 13 dokumentów z całego świata. Polskim akcentem w konkursie jest festiwalowa premiera filmu Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido „Solidarność według kobiet”. Prace nad filmem rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Młoda Polska oraz Funduszu Wyszehradzkiego twórcy filmu napisali scenariusz i zrealizowali znaczną część zdjęć. Do 8 marca 2013 na stronie wspieramkulture.pl twórcy prowadzili zbiórkę pieniędzy na dokończenie filmu. Ostatecznie film wsparło 220 osób na łączną kwotę 33,435 zł.

Nowe polskie filmy

W sekcji prezentującej nowe polskie filmy znalazło sie 5 produkcji. Widzowie zobaczą: „Był bunt” Małgorzaty Kozery, „Dzieci dzwonią” Andrzeja Mańkowskiego, „Matkę 24h” Marcina Janosa Krawczyka, „Pieśń Pasterza” Vahrama Mkhitaryana oraz „Werkę” Pawła Łozińskiego. W sekcji „Na krótko” pokazany zostanie film „Rodnik” Marcina Sautera, a „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego widzowie zobaczą w ramach kategorii „W poszukiwaniu Europy”. Kolejnym polskim filmem na festiwalu „Aleppo. Notatki z ciemności” Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego zaprezentowany będzie w sekcji „Syria – kroniki katastrofy”. 

Festiwal objazdowy

W 2014 roku organizatorzy Objazdowego Festiwalu filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie odwiedzą blisko 40 miast. Lista miast wraz z programem dostępna jest tutaj. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Watch Docs na spacerze

W ramach projektu Watch Docs na spacerze w wybranych kawiarniach warszawska publiczność będzie mogła obejrzeć projekcje filmów z archiwum festiwalu. Więcej informacji tutaj.

 

Więcej informacji: watchdocs.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

21.11.2014