14. MFF Żydowskie Motywy

23 maja rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który od lat przybliża najważniejsze i najciekawsze filmy poświęcone tematyce żydowskiej.

MFF Żydowskie Motywy

Festiwal Żydowskie Motywy jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie, prezentującym filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe o historii i tradycji narodu żydowskiego oraz  jego kulturowej tożsamości. Na szczególny charakter imprezy wpływają liczne spotkania z reżyserami konkursowych filmów. Udział w festiwalu potwierdziło ponad dwudziestu twórców filmowych, m.in. Barak Heymann z Izraela czy Ferenc Török z Węgier.

Bezpłatne wejściówki w Kinie Muranów

Otwarcie festiwalu nastąpi 23 maja w Kinie Muranów, uroczyste zamknięcie 27 maja w Muzeum POLIN. Bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse są dystrybuowane w Kinie Muranów od poniedziałku 21 maja.

Cel festiwalu

Cel festiwalu jest niezmienny – pokazać najciekawsze ujęcia tematyki żydowskiej we współczesnym kinie. „W tym roku dostaliśmy ponad sześćset zgłoszeń, a wybraliśmy spośród nich trzydzieści cztery filmy” – mówi Mateusz Toma, koordynator festiwalu. W programie znalazły się tytuły z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Węgier, Australii, Argentyny, USA, Litwy, Kanady, Rumunii, Austrii, Portugalii i Czech wyreżyserowane w latach 2016-2018, drobiazgowo zweryfikowane pod względem artystycznym i merytorycznym przez komisję festiwalową. 

Program

Przekrój tematów fabularnych, które pojawią się na festiwalu, jest szeroki.

W programie znalazł się dokument Michaliny Musielak „Miss Holocaust” (Polska, 2017), który pokazuje konkurs piękności, do którego wstępna selekcja odbyła się niemal 80 lat temu. Film Michaliny Musielak miał premierę na festiwalu Berlinale 2017 w konkursie filmów krótkometrażowych.

Konkursowe filmy będą konkurować o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego. Ponadto filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, a także o Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP.

Nagrodzone filmy wybierze jury w składzie: Beata Chmiel, Andrzej Jakimowski, Adam Bajerski.

Warsztaty

24 maja w JCC Warszawa odbędą się warsztaty prowadzone przez Baraka Heymanna, podczas których reżyser wraz z uczestnikami spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak kształtować – fundamentalną dla powodzenia filmu dokumentalnego – relację z portretowanym bohaterem. Jak zasłużyć na jego zaufanie i uzyskać wiarygodny i wartościowy dramaturgicznie materiał filmowy.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się też warsztaty kuchni żydowskiej przygotowane przez Menora InfoPunkt, które odbędą się 24 i 25 maja w Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Więcej informacji: www.jewishmotifs.org.pl.  


23.05.2018