14. OFFK „Sami Swoi” w Lubomierzu

W dniach 10 – 15 sierpnia w Lubomierzu odbywa się 14. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych „Sami Swoi”. W programie znajdą się konkursowe projekcje filmowe, spotkania z aktorami, warsztaty i koncerty.

 

Organizatorzy festiwalu w dolnośląskim Lubomierzu szczycą się tym, iż właśnie w ich mieście zrealizowano jedną z najbardziej znanych komedii w powojennej polskiej kinematografii – „Samych swoich” (1967 r.), a także kolejne części cyklu o zwaśnionych rodzinach Karguli i Pawlaków.

 

W Lubomierzu i jego okolicach swoje filmy realizowali także Kazimierz Kutz („Krzyż Walecznych” z 1958 r.), Teresa Kotlarczyk („Zakład” z 1990 r.) czy Piotr Łazarkiewicz („Kocham kino” z 1987 r.).

 

W tegorocznym programie festiwalu znajdą się dwie sekcje konkursowe. Twórcy pełnometrażowych komediowych filmów fabularnych w Konkursie Głównym będą zmagać się o Nagrodę Główną – statuetkę Złoty Granat. Swoją nagrodę – Granatowy Granat przyzna również festiwalowa publiczność.

Drugim konkursem w Lubomierzu będzie Konkurs Śmiesznego Kina Niezależnego „Zawleczka 2010″. Natomiast Kryształowymi Granatami nagrodzona zostanie para najkomiczniejszych polskich aktorów, jakich oglądaliśmy w ostatnim sezonie na naszych ekranach.

 

Podczas festiwalu w Lubomierzu odbędą się warsztaty filmowe i fotograficzne. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu znajduje się na stronie Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz:  www.lubomierz.pl.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących imprezie znajdą sie spotkania z aktorami. Swoje recitale i programy specjalne zaprezentują w Lubomierzu m.in. aktorka Marzena Kipiel-Sztuka oraz Stanisław Tym.

 

W programie nie zabraknie prezentacji klasyki polskiego kina komediowego – widzowie festiwalu obejrzą m.in. film „Giuseppe w Warszawie” (1964 r.) Stanisława Lenartowicza, „Rejs” (1970 r.) Marka Piwowskiego i „Rozmowy kontrolowane” (1991 r.) Sylwestra Chęcińskiego.

 

Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu znajdują się na stronie imprezy: www.sami-swoi.com.pl.

 

Festiwal dofinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

30.07.2010