14. Święto Niemego Kina

W dniach 20-23 kwietnia w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się już 14. edycja Święta Niemego Kina.

14. edycja Święta Niemego Kina

Filmoteka Narodowa od 2003 roku organizuje w kinie Iluzjon filmowo-muzyczny festiwal Święto Niemego Kina. Podczas tego wydarzenia prezentowane są filmy z epoki kina niemego, z akompaniamentem muzyki (jazzowej, klasycznej, klubowej i eksperymentalnej) wykonywanej na żywo przez wybitnych polskich i zagranicznych artystów.

W poprzednich edycjach festiwalu publiczności miała okazję obejrzeć dziesiątki unikalnych, często zupełnie nieznanych w Polsce produkcji. Pokazywane kopie filmów w większości są efektem procesu gruntownej rekonstrukcji cyfrowej i czyszczenia obrazu – wszystko po to, żeby widzowie mogli obejrzeć na ekranie materiał w najwyższej jakości. Podczas festiwalu są prezentowane filmy z bogatego i różnorodnego dorobku światowej i rodzimej kinematografii okresu kina niemego, do których nie ma łatwego dostępu na co dzień.

W tym roku widzowie zobaczą takie filmy jak m.in. „Laila”, „Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików”, „Halka” czy „20 000 mil podmorskiej żeglugi”. Muzykę do filmów wykonają m.in. Günter A. Buchwald z zespołem, Rachoń Quartet, Jerzy Rogiewicz z zespołem oraz Smolik.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl.

Na podstawie materiałów organizatora

18.04.2017