15. Festiwal Filmów Kultowych

W dniach 10-20 maja 2012 w Katowicach odbędzie się 15. edycja Festiwalu Filmów Kultowych, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Filmów Kultowych

Jak piszą organizatorzy, podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie filmów, które stały się kamieniami milowymi w historii kinematografii. Pojawią się również i takie, których artystyczny poziom, zarówno w odczuciu krytyki jak i publiczności, bywa mocno dyskusyjny. Kluczem doboru repertuaru jest rola, jaką dane obrazy odegrały w kulturze – ich wpływ na kolejne pokolenia twórców i świadomość odbiorców.

Klasyka i filmy klasy B

Ideą przyświecającą 15. edycji festiwalu jest wydobycie prawdziwych perełek filmowych. Dlatego obok klasyki kina gatunkowego na festiwalu zostaną pokazane m.in. filmy klasy B. Reprezentantem kultowego kina autorskiego jest w tym roku Alejandro Jodorowsky, którego sylwetka i twórczość zostanie przybliżona widzom podczas specjalnego przeglądu jego filmów. 

Pokazy plenerowe i dzielnicowe kino objazdowe

Kultowe mogą być nie tylko dzieła, ale także sposób odbioru obrazu, miejsce projekcji, a nawet sam nośnik – tegoroczny festiwal poświęci tym zagadnieniom osobne cykle tematyczne. Oprócz tradycyjnych pokazów na w salach kinowych, odbędą się również projekcje plenerowe i pokazy dzielnicowego kina objazdowego.

Kino samochodowe i VHS

Festiwalowa nowość to kino samochodowe, które śledzić będzie można zza kokpitu własnego pojazdu, a także projekcje filmów na kasetach VHS. Organizatorzy pokażą klasykę epoki kaset magnetowidowych m.in. „Sok z żuka” Tim Burtona i „Gremliny rozrabiają” Joe Dantego.

Wydarzenia dodatkowe

Festiwal Filmów Kultowych to nie tylko projekcje filmowe, ale również prelekcje, dyskusje oraz warsztaty. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy imprezy poznają zagadnienia dotyczące reprodukcji oraz będą mieli okazję zgłębić tajniki budowania animatików.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.filmykultowe.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

26.04.2012