15. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

4 grudnia w Warszawie rozpocznie się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W programie Festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, warsztaty i wykłady mistrzowskie. Bilety wstępu na wszystkie pokazy są darmowe, trzeba je wcześniej odbierać w kasach festiwalowych kin.

Jury WATCH DOCS 2015

Znamy już skład jury konkursowego, które z 15 filmów wybierze laureata nagrody WATCH DOCS. Przewodniczącą została reżyserka Małgorzata Szumowska. Jej ostatni film „Body/Ciało” miał światową premierę na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie Szumowska zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera. Małgorzata Szumowska jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, m. in. Teddy Award za „W imię” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Srebrnego Lamparta za „33 sceny z życia” na MFF w Locarno.

Środowisko reżyserskie reprezentuje także Claas Danielsen. Jest autorem siedmiu dokumentów, które były wyświetlane na wielu festiwalach filmowych i zdobyły międzynarodowe nagrody. Danielsen w latach 2004-2014 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego i Generalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig. Natomiast Hanna Polak pracowała nad licznymi filmami zarówno jako producentka, reżyserka, jak i autorka zdjęć. Jej film „Dzieci z Leningradzkiego” otrzymał m. in. nominację do Oscara, Nagrodę IDA, dwie nominacje Emmy oraz Nagrodę Gracie Allen.

W pracach jury będzie też uczestniczył Gediminas Andriukaitis. Pracuje w jednej z najstarszych litewskich organizacji pozarządowych – Lithuanian Centre for Human Rights. Andriukaitis jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów dokumentalnych o prawach człowieka „Inconvenient Films” od chwili jego założenia w 2007 r. W obradach jury weźmie udział także Igor Blaževic, założyciel festiwalu filmów o prawach człowieka One World w Pradze. Od 2011 r. pracuje w Birmie jako wykładowca i dyrektor programowy Educational Initiatives in Rangoon – miejscowej organizacji pozarządowej, która prowadzi kursy dla birmańskich aktywistów. Razem ze swoją żoną Jasminą Blaževic wyreżyserował dziesięć dokumentów telewizyjnych.

Najciekawsze dokumenty w programie festiwalu

W programie festiwalu znajdą się m.in. polskie filmy: „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Dybuk. Dzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego, krótkometrażowe „Budzik” Piotra Małeckiego oraz „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, „Michnik – bądź realistą, chciej niemożliwego” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy i „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki. Podczas WATCH DOCS będzie można obejrzeć również inne głośnie festiwalowe tytuły, jak „Flotel Europa” Vladimira Tomica, „Niemiecka młodzież” Jeana-Gabriela Périota, „Pole walki” Kirby Dicka, „Syryjska love story” Seana McAllistera, „Jackson Heights” Fredericka Wisemana czy „Cartel Land” Matthew Heinemana. Pokazy filmowe będą odbywać się w warszawskich kinach: Kino.LAB i Sala Laboratorium (CSW), Kino Muranów, Kino Iluzjon oraz Kino Antropos.

Masterclass

W sobotę 5. grudnia o 17:30 w kinie Iluzjon odbędzie się masterclass z nowojorskim reżyserem eksperymentalnym, Jimem Finnem. Bohater tegorocznej sekcji „Dyskretny urok propagandy” z upodobaniem miesza gatunki, stylizuje swoje prace na dokumenty. Najważniejszym jego dziełem pozostaje trzyczęściowa trylogia „utopijnych komedii”, którą w swojej prestiżowej stałej kolekcji ma nowojorska MoMA.Podczas spotkania z widzami w Warszawie reżyser opowie o metodach swojej pracy i zaprezentuje najciekawsze fragmenty swoich prac. 

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznego Instytutu Filmowego. Wybrane festiwalowe filmy można też będzie zobaczyć w Internecie, a po zakończeniu festiwalu w Warszawie – w ramach Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS, który w 2016 roku odwiedzi 40 polskich miast.
        
Więcej informacji: www.watchdocs.pl oraz www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL.

26.11.2015