16. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

W dniach 3-6 grudnia Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na 16. Festiwal Filmu Niemego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Co roku organizatorzy festiwalu sprowadzają arcydzieła kina niemego z całego świata. Motywem przewodnim tegorocznej edycji przypadającej w 120. rocznicę narodzin X Muzy, są tajemnice, mistyczne poszukiwania i dotknięcia nieznanego. Muzykę do filmów wykonają na żywo uznani artyści.

Ekspresjonizm niemiecki

W programie imprezy znalazły się m.in. dzieła wybitnych twórców ekspresjonizmu niemieckiego: „Ręce Orlaka” w reżyserii Roberta Wiene, „Zmęczona śmierć” Fritza Langa czy „Kot i kanarek” Paula Leniego – zrealizowany już w Stanach Zjednoczonych horror z akcentami komediowymi. W podobnym czasie powstał za oceanem „Upiór w operze” Ruperta Juliana, który uchodzi za klasyk kina grozy. Oniryczna, bardziej subtelna stylistyka cechuje film „Upadek domu Usherów” Jeana Epsteina i „Tajemnice duszy” w reżyserii G. W. Pabsta oraz refleksyjną opowieść „Furman śmierci” Victora Sjöströma, arcydzieło szwedzkiej szkoły filmowej.

Świat fantastyki odsłonią przed widzami twórcy „Podróży na Księżyc” – pierwszego filmu science fiction, „Alicji w Krainie Czarów” oraz filmu „Zew Cthulhu” – współczesnej adaptacji legendarnego opowiadania H. P. Lovecrafta, zrealizowanej w konwencji kina niemego.

Pokaz polskiego filmu „Ludzie bez jutra”

Post scriptum do festiwalu stanowi pokaz specjalny cyfrowo odrestaurowanego polskiego dramatu „Ludzie bez jutra” z muzyką na żywo duetu Sza/Za z okazji obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej. Film przez lata był uznawany za zaginiony, a jego odkrycie okazało się prawdziwą sensacją. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się dzień po warszawskiej premierze, 16 grudnia.

Projekcjom filmowym będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Festiwal znany jest z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem dla historii kina. W tym roku goście imprezy usłyszą kompozycje stworzone zarówno przy użyciu klasycznego instrumentarium, jak i nietypowych urządzeń i przedmiotów.

Wydarzenia dla dzieci

Festiwal Filmu Niemego przygotował jak co roku specjalną odsłonę Baranków Dzieciom – poranków filmowych dla najmłodszych widzów organizowanych przez Kino Pod Baranami. Maluchy będą miały okazję skonstruować zabawki optyczne z czasów pionierów kina, wezmą udział w pokazie filmu niemego Podróż na Księżyc z muzyką na żywo i spróbują samodzielnie stworzyć akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.

Więcej informacji: www.kinopodbaranami.pl oraz www.facebook.com/festiwalfilmuniemego.

Informacja prasowa

24.11.2015