16. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie

Od 6 do 16 października w pięciu litewskich miastach: Wilnie, Kownie, Kłajpedzie, Możejkach i Solecznikach odbędzie się 16. Festiwal Filmu Polskiego, którego organizatorem jest Instytut Polski w Wilnie.

„Kino wpadające w oko”

Tegorocznym motywem 16. Festiwalu Filmu Polskiego na Litwie jest „Kino wpadające w oko”, które nie pozostawia widza obojętnym, które śmieszy, bawi, trzyma w napięciu, ale też wzrusza i uczy. Kino, które po wyjściu z seansu nie daje o sobie zapomnieć, dające dużo do myślenia, będące częścią codziennej rozmowy i konstruktywnych sporów.

27 filmów w programie

W programie głównym pokazanych zostanie 13 filmów. Widzowie zobaczą m.in.: „Karbalę” Krzysztofa Łukaszewicza, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego, „Anatomię zła” Jacka Bromskiego, „Żyć nie umierać” Macieja Migasa, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego, „Historię Roja” Jerzego Zalewskiego oraz „Planetę Singli” Mitji Okorna. Na specjalne życzenie publiczności, w programie festiwalu znalazły się też najlepsze filmy prezentowane na Festiwalu Kino pavasaris: „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej i „Demon” Marcina Wrony.  Organizatorzy przygotowali specjalne pokazy filmów dla dzieci i młodzieży (blok filmów „Mami Fatale” w wersji polsko- i litewskojęzycznej i projekcje „Klubu włóczykijów” Tomasza Szafrańskiego) oraz przegląd twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. W programie wydarzenia znalazły się także dwie ekranizacje młodej polskiej dramaturgii, przygotowane wspólnie z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Sirenos.

„11 minut” filmem otwarcia

Uroczyste otwarcie 16. Festiwalu Filmu Polskiego odbędzie się 6 października 2016 r. o godz. 18:30 w kinie Multikino w Wilnie. Festiwal otworzy pokaz filmu „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

Po raz pierwszy Festiwal Filmu Polskiego, oprócz Wilna, Kowna i Kłajpedy, zagości także w Możejkach oraz Solecznikach.

16. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie patronatem honorowym objął Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dokładny program 16. Festiwalu Filmu Polskiego jest dostępny na stronie: www.lenkukinas.lt.

Na podstawie informacji prasowej  

28.09.2016

Galerie zdjęć