17. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

W dniach 1-4 grudnia 2016 r. Kino Pod Baranami oraz Fundacja Dla Kina zapraszają na 17. Festiwal Filmu Niemego. Pokazom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych artystów współczesnej sceny muzycznej.

Podróże

Motywem przewodnim tegorocznej edycji, przypadającej w 120. rocznicę pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich (14 listopada 1896), są Podróże – zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Widzowie, wraz z bohaterami filmów fabularnych i dokumentalnych wsiądą do pociągów, aeroplanów, na statki i do zaprzęgów konnych, aby dzięki zachowanym – a nierzadko odnowionym cyfrowo – obrazom filmowym zobaczyć, jak świat wyglądał przed stuleciem.

Polskim akcentem w programie festiwalu będzie odrestaurowany cyfrowo romans „Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro, twórcy słynnego „Mocnego człowieka”. Film zostanie zaprezentowany ze ścieżką dźwiękową autorstwa Krzesimira Dębskiego.

Pokazy dla dzieci

Festiwal dla dzieci to dwa niedzielne spotkania pod hasłem Baranki w Niemym Kinie. Podczas warsztatów artystycznych ze Sztukolotnią dzieci konstruować będą urządzenia, którymi posługiwali się pionierzy ruchomych obrazów. Następnie zobaczą „Podróż na Księżyc” Georges’a Mélièsa i spróbują swoich sił w wykonywaniu muzyki do filmu niemego.

Wydarzenia towarzyszące

Tradycyjnie już wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land  (MotionArt) z muzyką Kixnare.

W piątkową noc w klubie Betel odbędzie się afterparty, podczas którego do filmu „Nanuk z Północy” zagra współpracujący m.in. z O.S.T.R. producent muzyczny Minoo. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Bilety oraz dodatkowe informacje dostępne są w kasach Kina oraz online: www.kinopodbaranami.pl i www.festiwalfilmuniemego.pl.

Na podstawie informacji prasowej

28.11.2016