17. MFF "Etiuda & Anima”

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima”, organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

 

17. edycję festiwalu rozpocznie przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Sylvaina Chometa (twórcy „Tria z Belleville”) – „Iluzjonista”.

 

Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Do obydwu konkursów zgłoszono w tym roku blisko 900 filmów o czasie regulaminowym nie przekraczającym 30 minut.

 

Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem odnoszącego artystyczne sukcesy, czynnego twórcy.

 

W ramach zainicjowanych w zeszłym roku „Ścieżek mistrzów – od animacji do fabuły” pokazane zostaną zarówno krótko jak i pełnometrażowe filmy głośnych artystów: braci Stephena i Timothy’ego Quay, Waleriana Borowczyka, Jan Švankmajera, Tima Burtona i Emily Hubley. Znakomitym uzupełnieniem tego programu będzie pokaz najnowszego filmu Jana Švankmajera „Surviving Life”.

W cyklu „Autoportrety twórców animacji”, który łączy retrospektywy artystów z pokazami animacji na żywo zaprezentują się tym razem znakomici, wielokrotnie nagradzani także w Krakowie twórcy brytyjscy: Joanna Quinn, Paul Bush i Jonathan Hodgson.

 

W przygotowanym po raz pierwszy w tym roku, zaplanowanym na wiele lat cyklu „Wędrówki w przeszłość animacji” przypomniane zostaną dzieła: Nowozelandczyka Len Lye’a, Niemca Oskara Fischingera, Japończyków: Kihachiro Kawamoto i Osamu Tezuca oraz Rosjanina Fiodora Chitruka. Prezentacji osiągnięć tego pierwszego twórcy dokona gość z antypodów, najwybitniejszy znawca twórczości tego niezwykłego eksperymentatora i awangardzisty – Roger Horrocks. Prezentację filmów Lye’a uzupełni projekcja dokumentu „Flip&Two Twisters”, zrealizowanego przez Shirley Horrocks, która wspólnie z mężem przybędzie do Krakowa.

 

Tegoroczna edycja festiwalu Etiuda&Anima upłynie również pod znakiem obchodów 50-lecia Stowarzyszenia ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) – organizacji skupiającej wielotysięczne grono twórców i ludzi związanych ze środowiskiem światowej animacji, założonej z inicjatywy eksperymentatora Normana McLarena w 1960 r. Z tej okazji Festiwal wraz z ASIFA Poland, rozpisał międzynarodowy plebiscyt pod hasłem „ASIFA 50 na 50″, który pozwolił wybrać 50 najlepszych animacji z ostatnich 50 lat. Część z nich zostanie zaprezentowana w specjalnej sekcji podczas festiwalu.

 

Wśród innych imprez znajdą się prezentacje filmów z Centro de Capacitación Cinematográfica (CCC) z Meksyku – laureata Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej MFF Etiuda&Anima 2009 oraz filmów nagrodzonych na krakowskim festiwalu krajowej animacji OFAFA, łódzkim festiwalu szkół filmowych Mediaschool, a także filmów promowanych przez niemiecki festiwal w Oberhausen.

 

Program festiwalu uzupełnią animowane (prowadząca – Izabela Plucińska) oraz dokumentalne (prowadzący – Leszek Dawid) warsztaty filmowe.

 

Więcej informacji o 17. MFF „Etiuda&Anima”: www.etiudaandanima.com.

 

Festiwal jest organizowany m.in. dzięki dofinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

04.11.2010