17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. 

W programie 17. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty znalazło się 200 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów. 138 z nich będzie miało na festiwalu polską premierę, a 4 z nich światową. 

Film otwracia i zakończenia

3 sierpnia festiwal otworzyła polska premiera pokazywanego na festiwalu w Cannes filmu „Podwójny kochanek” w reżyserii François Ozona. Na zakończenie zostanie zaprezentowany laureat canneńskiego Grand Prix „120 uderzeń serca” w reżyserii Robina Campillo. 

Polskie filmy w Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty 

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym Nowe Horyzonty zostanie pokazanych premierowo 12 filmów, które wyróżniają się poszukiwaniem nowych form wyrazu, bezkompromisowością oraz odwagą w mówieniu o ważnych tematach. Wśród nich znalazły się trzy polskie filmy.

„Cieszę się, że w tym roku w konkursie zobaczymy aż trzy polskie filmy. »Ptaki śpiewają w Kigali« to kino bardzo poruszające, opowieść o traumie i żałobie, o przyjaźni dwóch kobiet. Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały kilka dni temu nagrody aktorskie na festiwalu w Karlowych Warach. Prezentowane na Berlinale »Serce miłości« Łukasza Rondudy to barwna opowieść o chyba najoryginalniejszej parze polskiej sceny artystycznej Wojciechu Bąkowskim i Zuzannie Bartoszek. »Photon« Normana Leto to epickie i spektakularne spotkanie nauki i kina. To chyba najbardziej eksperymentalny film w tegorocznym konkursie” – mówił dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski podczas konferencji prasowej w warszawskim kinie Muranów. 

Grand Prix festiwalu przyzna jury, w skład którego weszli zeszłoroczny laureat festiwalu Tamer El Said, izraelska reżyserka Hadas Ben Aroya, polska aktorka Agnieszka Podsiadlik, argentyński reżyser Gaston Solnicki oraz brazylijski producent i programer festiwalowy Gustavo Beck. 

Polskie filmy w programie 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 

Widzowie 17. edycji festiwalu będą mieli okazję zobaczyć premierowo również takie nowe polskie produkcje i koprodukcje z polskim udziałem jak „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej, „Syna Królowej Śniegu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego, „13 powrotów” w reżyserii Wiktorii Szymańskiej, „Szron” w reżyserii Sarunasa Bartasa.

W ramach sekcji Nowe Kino Izraela zostanie zaprezentowana izraelsko-polska koprodukcja „Droga Aszera” („Scaffolding”), której światowa premiera odbyła się w tym roku na MFF w Cannes.  

W programie festiwalu znalazły się również takie polskie produkcje jak m.in. „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka (sekcja Sezon). 

Filmy dokumentalne „Opera o Polsce” Piotra Stasika, „Proces. Federeacja Rosyjska vs Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurova oraz „Turyści” w reżyserii Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło zostaną zaprezentowane w ramach sekcji Kino Protestu, a film „Pokolenia” w reżyserii Janusza Zaorskiego w ramach cyklu Wrocławskie Horyzonty. W programie festiwalu nie zabraknie również polskich filmów animowanych (Polska animacja i awangarda). 

Na wrocławskim Rynku zostanie wyświetlony film dokumentalny „Robotnicy’80” w reżyserii Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy po cyfrowej rekonstrukcji, „Halka” (1926) w reżyserii Konstantego Meglickiego.

W ramach sekcji Kino Dzieci najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć premierowo film „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.  

Odkrycia i przeboje ze światowych festiwali

W festiwalowych sekcjach pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Plamy z Cannes „The Square” Rubena Östlunda, zdobywca Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji „Kobieta, która odeszła” Lava Diaza, „Happy End” Michaela Haneke, „A Ghost Story” Davida Lowery’ego, „Manifesto” Juliana Rosefeldta. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć również nagradzane na tegorocznym Berlinale filmy „Dusza i ciało” Ildikó Enyedi (Złoty Niedźwiedź), „Félicité” Alaina Gomisa (Wielka Nagroda Jury), „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismäkiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz). Pokazane zostaną również głośnie i nagradzane na tegorocznym MFF w Cannes filmy „Na pokuszenie” Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię), „W ułamku sekudny” Fatiha Akina (nagroda za najlepszą rolę kobiecą dla Diane Kruger), „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa (Nagroda Specjalna Jury). 

Retrospektywy i Nowe Kino Izraela

W programie festiwalu znalazły się również retrospektywy dwóch wybitnych europejskich twórców: zmarłego w zeszłym roku mistrza francuskiej nowej fali Jacquesa Rivetta oraz intrygującego niemieckiego operatora i reżysera, wieloletniego współpracownika Béli Tarra Freda Kelemana. Specjalne miejsce poświęcono również Nowemu Kinu Izraela.  

Wydarzenia branżowe 

„Festiwal to również bardzo ważne wydarzenia branżowe m.in. kolejna edycja Polish Days, które organizujemy razem z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Podczas tego wydarzenia zostaną zaprezentowane nowe polskie filmy w różnych fazach produkcji. Do Wrocławia przyjadą producenci, agenci sprzedaży, dystrybutorzy, programerzy festiwalowi” – mówił Marcin Pieńkowski. 

Jednym z wydarzenim branżowych będzie Studio Nowe Horyzonty+ organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie młodym profesjonalistom wiedzy na temat międzynarodowego rynku filmowego, a także pomoc w określeniu drogi kariery w Polsce i za granicą.

Między 5 a 8 sierpnia 2017, podczas 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, odbędzie się szósta edycja spotkań młodych krytyków „A Sunday in the Country”. Wezmą w nich udział laureaci XXI edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, a także młodzi krytycy filmowi z zagranicy.

Pełen program festiwalu jest już dostępny na stronie: www.nowehoryzonty.pl.

17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Na podstawie materiałów organizatora

04.08.2017