"FebioFest" w Pradze

W dniach 25 marca – 2 kwietnia po raz siedemnasty odbędzie się w Pradze Międzynarodowy Festiwal Filmowy „FebioFest”. To druga co do wielkości, po festiwalu filmowym w Karlowych Warach, impreza filmowa w Czechach. W kilku sekcjach (m.in.World Cinema Panorama, Made in USA, Upstream, Czech Made Kitsch czy Another Shore) prezentowane są premiery filmowe z całego świata a także klasyka kina światowego.

 

W konkursie „New Europe” tegorocznego FebioFest znalazł się film „Hel” (2009) autorstwa Kingi Dębskiej, będący koprodukcją polsko-czeską, w którym główne role zagrali Anna Geislerová i Paweł Królikowski.

Podczas tegorocznego festiwalu w specjalnej sekcji New Polish Cinema zostaną zaprezentowane polskie produkcje filmowe z ostatnich lat: „”Lekcje Pana Kuki”(2007) Dariusza Gajewskiego, „Las” (2009) Piotra Dumały, „Jeszcze nie wieczór”(2008) Jacka Bławuta, „33 sceny z życia”(2008) Małgorzaty Szumowskiej, „Moja krew”(2009) Marcina Wrony, „Zero”(2009) Pawła Borowskiego i „Galerianki”(2009) Katarzyny Rosłaniec.

 

W ramach New Polish Cinema odbędzie się również prezentacja twórczości Wojciecha Smarzowskiego – podczas festiwalu czeska publiczność obejrzy „Małżowinę”(1998),”Wesele”(2004) i najnowszy film reżysera – „Dom zły”(2009).

 

W ramach towarzyszących festiwalowi prezentacji muzycznych MusicFest wystąpi twórca ścieżki dźwiękowej do filmu „Wesele” – Tymon Tymański z grupą The Transistors.

 

Co roku FebioFest prezentuje najnowsze dokonania polskiego kina – w 2007 pokazywano m.in. „Z odzysku” (2005) Sławomira Fabickiego oraz „Jasminum”(2006) Jana Jakuba Kolskiego. W 2008 – „Sztuczki”(2007) Andrzeja Jakimowskiego i „Wino truskawkowe” (2007) Dariusza Jabłońskiego. Na zeszłorocznej imprezie zaprezentowane zostało m.in. „Boisko bezdomnych” (2008) Kasi Adamik a także retrospektywa filmów z udziałem Stanisława Tyma.

 

Główną nagrodą przyznawaną na FebioFest jest statuetka Kristiana, przyznawana przez Stowarzyszenie Czeskich Krytyków Filmowych w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny i animacja.

 

W poprzednich latach Kristiana za wkład w rozwój światowego kina otrzymali m.in. Wim Wenders, Carlos Saura, Roman Polański, Nikita Michałkow, Claudia Cardinale i Hal Hartley. Co roku festiwal odwiedza ponad 150.000 widzów.

 

Więcej informacji o festiwalu FebioFest na stronie: http://www.febiofest.cz.

16.03.2010