18. edycja festiwalu "Etiuda i Anima"

W dniach 18-24 listopada 2011 w Krakowie odbędzie się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda&Anima”, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowe konkursy

W konkursie etiud nakręconych w szkołach filmowych i artystycznych o nagrody powalczą 34 filmy wyselekcjonowane z 237 zgłoszonych tytułów. W konkursie animacji oprócz krótkometrażówek studenckich wezmą udział także obrazy doświadczonych i rozpoznawalnych twórców. W tym roku nadesłano 443 filmy, a wybrano spośród nich 61 najlepszych animacji. Filmy ocenią dwa międzynarodowe jury, składające się z uznanych pedagogów i filmowców.

Laureaci poprzednich edycji i „Polskie dyplomy 2011”

Z okazji osiemnastej edycji imprezy, w specjalnym bloku zostaną wyświetlone filmy laureatów festiwalu z poprzednich lat. W tym roku w ramach specjalnego przeglądu po raz pierwszy podczas „Etiudy&Animy” zostaną również zaprezentowane najlepsze filmy dyplomowe, zrealizowane na polskich uczelniach artystycznych w 2011 roku.

Autoportrety twórców animacji

To stały cykl festiwalu, podczas którego najwybitniejsi autorzy pokazują widzom, jak powstają ich dzieła. Tegorocznymi gośćmi będą zdobywczynie Złotej Palmy w Cannes Wendy Tilby i Amanda Forbis, amerykańska animatorka Suzan Pitt (która poprowadzi także warsztaty) oraz nominowany do Oscara Barry Purves, który odbierze również nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga.

Pokazy specjalne i warsztaty

Organizatorzy zapraszają na liczne pokazy specjalne, wśród których znajdzie się przegląd dorobku słynnej czeskiej szkoły FAMU, pokaz dziesięciu najlepszych belgijskich animacji w wyborze Raoula Servais, przegląd hiszpańskich filmów krótkometrażowych, pokazy przypominające klasyków animacji europejskiej. Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty filmowe, które zostaną poprowadzone między przez polskich i zagranicznych twórców.

Filmy otwarcia

Otwarcie festiwalu uświetni projekcja odnowionej wersji „Podróży na Księżyc”, pierwszego w historii kina filmu science-fiction. To 14-minutowa animacja z 1902 roku opowiadająca o ekspedycji sześciu naukowców na Księżyc. Widzowie będą mogli podziwiać arcydzieło w kolorze, po specjalnej rekonstrukcji każdej klastki oryginalnej czarno-białej wersji filmu. Drugim filmem otwarcia będzie „Kot Rabina” Joanna Sfara i Antoine’a Delesvaux – animacja oparta na znanym francuskim komiksie.

Projekcje z audiodeskrypcją

W czasie festiwalu odbędą się projekcje polskich etiud polskich z różnych szkół filmowych z wykorzystaniem audiodeskrypcji. W ramach tych pokazów zostaną zaprezentowane obrazy zrealizowane na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w Szkole Wajdy i Warszawskiej Szkole Filmowej. Przerwy między dialogami aktorów będą przeznaczone na opisowy komentarz umożliwiający odbiór filmu osobom niewidomym lub niedowidzącym.

„Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy”

Celem projektu jest międzynarodowa popularyzacja dorobku polskiej animacji. W jego ramach zaplanowane są cztery projekcje filmowe. Przybliżą one osiągnięcia najważniejszych twórców starszego pokolenia i zaprezentują również obrazy młodych, polskich animatorów. Specjalne pokazy wybranych polskich animacji są częścią obchodów Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

18. edycja „Etiudy&Animy” współfinansowana przez PISF

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda&Anima”, organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest najstarszą w Polsce imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, profesjonalistów i realizatorów niezależnych. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: www.etiudaandanima.com.

 

Na podstawie materiałów prasowych

04.11.2011