18. Festiwal Cropp Kultowe

W dniach 15-24 maja 2015 w Katowicach po raz 18. odbędzie się Festiwal Filmowy Cropp Kultowe. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Klasyka i kino gatunków

Festiwal Cropp Kultowe, to jedyne w Polsce wydarzenie, które skupia się na prezentacji klasyki filmowej. To również jedna z największych imprez poświęcona kinu gatunków. Na tegoroczny festiwal złoży się kilkadziesiąt tytułów. Nie zabraknie klasyki, którą widzowie będą mogli zobaczyć – niejednokrotnie po raz pierwszy – na dużym ekranie. Pojawią się produkcje mainstreamowe oraz obrazy niszowe, filmy znane, ale i takie, które dotychczas rzadko lub wcale nie pojawiały się w kinach.

Polskie filmy w programie

Istotną częścią Cropp Kultowe będą seanse kina polskiego. Tradycyjnie, jak w czasie poprzednich edycji, w trakcie plenerowego pokazu widzowie będą mogli zobaczyć jedną z najlepszych polskich komedii –”Rejs” Marka Piwowskiego. W programie wydarzenia znalazły się również: „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego na podstawie powieści Edwarda Redlińskiego, „Dług” Krzysztofa Krauze.

48 Hour Film Project

Partnerem tegorocznej edycji Cropp Kultowe jest inicjatywa 48 Hour Film Project, – konkurs, którego uczestnicy będą mieli tylko dwie doby na stworzenie własnych produkcji filmowych. Konkurs odbywa się od 2001 roku na całym świecie, a jego katowicka odsłona będzie miała miejsce między 29 a 30 maja. Wcześniej, 23 maja odbędą się warsztaty scenariuszowe dla uczestników konkursu. Zajęcia poprowadzi Wojciech Lepianka – autor scenariuszy filmowych i serialowych, znany ze współpracy z Piotrem Trzaskalskim i przygotowania scenariuszy do filmów „Edi” czy „Mój rower”.
Cropp Kultowe zaprasza zarówno na pokazy klasyki polskiego kina jak i do stawiania pierwszych kroków w roli reżysera, operatora czy scenarzysty w czasie 48 HFP.

Festiwal ze wsparciem PISF

18. edycja Festiwalu Cropp Kultowe jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji na stronie: croppkultowe.pl.

07.05.2015