18. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbędzie się 18. Festiwal Filmu Niemego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF. 

Festiwal Filmu Niemego to jedyne w swoim rodzaju święto kina sprzed epoki dźwięku. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi i  jak angielskimi napisami. Natomiast Filmowe obrazy starego Krakowa oraz Nieme erotyki będą bez angielskich napisów.

Żywioły motywem przewodnim

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są Żywioły  z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Zaprezentowane zostaną dzieła filmowe, w których szaleją żywioły przyrody i namiętności, a natura styka się z porządkującą ją sztuką.

Film otwarcia 

Festiwal otworzy pokaz poruszającego morskiego poematu filmowego Marcela L’Herbiera „Człowiek otwartych przestrzeni” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. To rozgrywająca się wśród surowych krajobrazów Bretanii historia konfliktu między ojcem i synem, wpisanego szerzej w odwieczną walkę dobra ze złem. 

Widzowie zobaczą w tym roku również takie filmy jak m.in. „Powódź” Louisa Delluca, „Wschód słońca” Friedricha Wilhelma Murnau’a, „Wicher” Victora Sjöströma, „Bezwstydna kobieta” Malcolma St. Claira z Polą Negri, „Ziemia” Aleksandra Dowżenki, „Halka” Konstantego Meglickiego. 

Muzyka na żywo

Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczą kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu młodych, jak również uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych m.in. Pin Park, Bastarda, Salk, Jacaszek. 

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: www.kinopodbaranami.pl.

Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 


29.11.2017