19. edycja Kina na Granicy

Współfinansowany przez PISF 19. Przegląd Filmowy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie „Kino na granicy” rozpocznie się 28 kwietnia. Festiwal otworzy film „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, prezentowany na 67. MFF w Berlinie.

Pokazy ponad 100 filmów

W dniach 28 kwietnia-3 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się 19. edycja „Kina na Granicy”. Co roku w wydarzeniu bierze udział kilka tysięcy widzów, którzy przez 6 dni zobaczyć mogą ponad 100 filmów kina środkowoeuropejskiego, wziąć udział w koncertach, wystawach i autorskich spotkaniach z twórcami. Najważniejszym punktem programu Kina na Granicy są retrospektywy i autorskie cykle tematyczne. W tym roku będzie można zobaczyć przegląd najważniejszych filmów czeskiej uczelni FAMU, Karoliny Gruszki, Allana Starskiego czy Milana Lasicy.

Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w jednym mieście, Cieszynie – Czeskim Cieszynie, ale w dwóch krajach, Polsce i Czechach. Polega na prezentacji polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii (z akcentem węgierskim). Projekcjom filmowym (retrospektywy, cykle tematyczne, kino gatunkowe oraz nowości) towarzyszy szereg dodatkowych imprez i akcji (spotkania z reżyserami i twórcami filmowymi, prelekcje, dyskusje, promocje książek).

Nowe polskie filmy

„Zwierzęta”. fot. materiały prasowe/Opus Film

Festiwal otworzy premierowy pokaz filmu „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, a 3 maja odbedzie się prezentacja nagrodzonego Kryształowym Niedźwiedziem podczas Berlinale filmu Rafała Kapelińskiego „Butterfly Kisses”.

„Zwierzęta” to kino – psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha – na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz „łamigłówka” złożona z egzystencjalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia. W Cieszynie z widzami spotkają się Greg Zgliński, a także polski producent – Łukasz Dzięcioł oraz kompozytor Bartosz Chajdecki. „Butterfly Kisses” to historia trzyosobowej paczki chłopaków z robotniczej dzielnicy. Nastolatkowie wiele czasu spędzają na rozmowach o dziewczynach, seksie i swoich dotychczasowych podbojach. Jeden z nich ukrywa przed kolegami mroczny sekret.

W programie znajdą się m.in. takie polskie produkcje jak „Pokot” Agnieszki Holland, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec, „Komunia” Anny Zameckiej, „Ikona” Wojciecha Kasperskiego, „Ederly” Piotra Dumały, „Kamper” Łukasza Grzegorzka czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Podczas Kina na Granicy nie zabraknie okazji do dyskusji z twórcami. Swój udział zapowiadają m.in. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Allan Starski, Karolina Gruszka, Andrzej Chyra, Milan Lasica, Karel Roden, Ireneusz Czop, Krzysztof Majchrzak, Lesław Żurek, Magdalena Łazarkiewicz i wielu innych.

FAMU w roli głównej

Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości Szkoły Filmowej w Łodzi przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.

Wspomnienie o Danucie Szaflarskiej

Kino na Granicy wspominać będzie zmarłą 19 lutego 2017 temu Danutę Szaflarską. Okazją do tego będzie pokaz ostatniego filmu z udziałem aktorki „Anyám és más futóbolondok a családból” („Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie”) w reżyserii Ibolyi Fekete z 2015 roku. Danuta Szaflarska zagrała w tym filmie tytułową mamę – 94-letnią seniorkę rodu opowiadającą swojej córce własne zmagania z XX-wieczną historią rodziny. W wieczorze wspomnień poświęconych Danucie Szaflarskiej wezmą udział zarówno przyjaciele aktorki z teatru, jak i z rodzinnych Kosarzysk i Piwnicznej.

Spotkania z twórcami i nowe sekcje tematyczne

Podczas Kina na Granicy pojawią się nowe sekcje programowe. „W cyklu »Emigranci Imigranci« chcemy pokazać, że filmowo temat nie jest wcale nowy. Jak kino portretowało „uchodźców” z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj? Pokażemy życie Polaków, Czechów i Słowaków na obczyźnie, ale także spojrzenie z perspektywy osób przyjeżdżających do naszych krajów” –mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG. W cyklu zobaczymy takie filmy jak „Polak potrzebny od zaraz” (Ken Loach), „Lea” (Ivan Fíla), „Kolja” (Jan Svěrák) czy „Obce niebo” (Dariusz Gajewski). Nie zabraknie też propozycji nieco lżejszej. Jedna z festiwalowych sekcji poświęcona będzie modzie  – „Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze” – podkreśla Łukasz Maciejewski. W programie tej sekcji m.in.: „Akademia Pana Kleksa” (Krzysztof Gradowski), „Człowiek z marmuru” (Andrzej Wajda), „Gra” (Jerzy Kawalerowicz), „Bejbi Blues” (Katarzyna Rosłaniec) oraz „Milan Čorba” (Martin Šulík), „Protektor” (Marek Najbrt) czy „Kouř” (Tomáš Vorel).

Kino na Granicy odbędzie się w dniach 28.04-03.05 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na widzów czekają projekcie filmowe w obiektach po obu stronach Olzy, kino plenerowe na Wzgórzu Zamkowym, a także wystawy i koncerty.

Więcej o 19. KNG: www.kinonagranicy.pl.

Informacja prasowa

24.04.2017