19. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie

19. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie odbędzie się w dniach 3-13 października 2019 roku w pięciu litewskich miastach – Wilnie, Kownie, Mariampolu, Możejkach i Solecznikach. Głównym organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.

„Już od dziewiętnastu lat widzowie Festiwalu Filmu Polskiego mogą poznać prawdziwą śmietankę polskiego kina: najlepszych reżyserów, aktorów, scenarzystów. Pokazywane przez nas filmy bardzo często zdobywają nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. W tym roku będzie podobnie. Przygotowaliśmy program, w którym każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na widzów czekają najnowsze produkcje Agnieszki Holland, Jacka Borcucha, Borysa Lankosza, Jana Jakuba Kolskiego czy Filipa Bajona. Obejrzymy całą śmietankę polskich gwiazd: Krystynę Jandę, Borysa Szyca, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa i Piotra Adamczyka. Program specjalny zadedykowaliśmy zmarłemu niedawno Kazimierzowi Kutzowi, jeszcze nie do końca odkrytemu przez litewską publiczność. Jego filmy weszły do kanonu polskiego kina”, mówi Marcin Łapczyński, radca Ambasady RP w Wilnie i dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

Najlepsze filmy ze światowych festiwali

W programie festiwalu znalazło się 13 filmów, w tym m.in. „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Jeszcze dzień życia” Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa, „Wilkołak” Adriana Panka oraz wiele innych.

Najnowsze filmy historyczne

Organizatorzy dużo miejsca poświęcili nowym produkcjom historycznym. Publiczność na Litwie będzie mogła obejrzeć m.in. filmy „Piłsudski” Michała Rosy, „Kurier” Władysława Pasikowskiego, „Kamerdyner” Filipa Bajona czy „Autsajder”  Adama Sikory. 

„Dzień czekolady” dla najmłodszych

Dla młodszych widzów organizatorzy przygotowali pokaz filmu „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta.

Retrospektywa Kazimierza Kutza

W tym roku program specjalny poświęcony jest zmarłemu w 2018 roku polskiemu reżyserowi filmowemu i teatralnemu Kazimierzowi Kutzowi (1929-2018). W programie retrospektywy znalazło się pięć filmów: „Nikt nie woła” (1960), „Milczenie” (1963), „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971) i „Zawrócony” (1994).

Goście festiwalu

W głównym programie znalazł się najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie” (2018). Do Wilna przyjedzie reżyser Jan Jakub Kolski oraz odtwórczyni roli głównej, nagrodzona za główną rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni, Grażyna Błęcka-Kolska. Swój drugi film – „Córkę trenera” (2018) zaprezentuje Łukasz Grzegorzek. A Michał Rosa pokaże „Piłsudskiego”.

Bilety na Festiwal można zakupić w kasach kin Skalvija, Pasaka, Multikino, Romuva, Spindulys lub na portalach Tiketa i/lub bilietai.lt. W Możejkach i Solecznikach filmy będą prezentowane bezpłatnie.

Polski Instytut Sztuki Filmowej objął wydarzenie patronatem honorowym. 

Repertuar: www.lenkukinas.lt.

Informacja prasowa 


25.09.2019