19. Festiwal Plus Camerimage

W dniach 26 listopada – 3 grudnia 2011 w Bydgoszczy odbywa się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkursy

Operatorzy z całego świata powalczą podczas festiwalu o nagrody za najlepsze zdjęcia w tym o te najważniejsze: Złote, Srebrne i Brązowe Żaby. Filmy rywalizują ze sobą w 9 konkursach: głównym, etiud studenckich, pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, filmów polskich, wideoklipów, spotów reklamowych a od zeszłego roku również w kategorii debiutów reżyserskich i operatorskich.

 

Pełne składy jury konkursów: www.pluscamerimage.pl.

Polskie filmy współfinansowane przez PISF

Podczas festiwalu prezentowane są również polskie filmy. W tegorocznym programie imprezy znalazło się ponad 20 obrazów współfinansowanych przez PISF m.in. „W ciemności” Agnieszki Holland, „El Premio” Pauli Markovitch, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Wymyk” Grega Zglinskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki, „Sala Samobójców” Jana Komasy, „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca czy „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia.

Sekcje pozakonkursowe

Ciekawe propozycje filmowe znalazły się również w sekcjach pozakonkursowych. Publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć retrospektywy filmów ze zdjęciami Alberta Mayslesa, Johna Seale’a i obrazy niezależnego amerykańskiego filmowca Hala Hartley’a. Organizatorzy przygotowali również przegląd kina niemieckiego, panoramę europejską i specjalne pokazy dokumentów i filmów fabularnych.

Wydarzenia towarzyszące

Festiwal Plus Camerimage to również warsztaty i seminaria, prezentacja, spotkania i specjalne konsultacje dla młodych filmowców, które poprowadzą profesjonaliści i najwybitniejsi twórcy kina z całego świata. Podczas Plus Camerimage Market wiodące światowe firmy technologiczne z branży filmowej zaprezentują nowy sprzęt, który można będzie wypróbować. Jednym z wydarzeń 19. edycji imprezy będą także obchody 10-lecia Szkoły Wajdy.

Festiwal Plus Camerimage ze wsparciem PISF

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym na świecie i najbardziej znanym festiwalem poświęconym zdjęciom i operatorom filmowych. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Tumult. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.pluscamerimage.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

27.11.2011