2. American Film Festival

W dniach 15-20 listopada we Wrocławiu odbędzie się 2. edycja American Film Festival. Festiwal chce odkrywać dla polskiej publiczności nowe nazwiska w kinie amerykańskim. Impreza jest współfinansowana przez PISF.

 

Druga edycja American Film Festival (AFF) będzie ponowną okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców.

 

Filmy zostaną podzielone na znane już publiczności sekcje:

  • Highlights – galowe pokazy najnowszych głośnych tytułów, premiery nowych filmów wielkich reżyserów.
  • Spectrum – panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: „filmy środka”, filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska.
  • American Docs – filmy dokumentalne: najważniejsze produkcje sezonu, w dużej mierze ukazujące oblicze Ameryki XXI wieku, ale i obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata.
  • On The Edge – odkrycia, eksperymenty, filmy autorskie, często „na granicy” dotychczas uznanych form i dopuszczalnych treści.

Wilder, Solondz, Malick, Swanberg

 

Retrospektywy prezentowane podczas AFF będą tworzyć kontekst do prezentacji filmów współczesnych i wskazywać na wielość powiązań, które łączą dzień dzisiejszy i minione lata kinematografii amerykańskiej.

 

Bohaterami retrospektyw podczas 2. AFF będą:

  • Billy Wilder (m.in. „Pół żartem, pół serio”, „Bulwar Zachodzącego Słońca”)
  • Todd Solondz (m.in. „Happiness”, „Palindromy”)
  • Terrence Malick (m.in. „Drzewo życia”, „Cienka czerwona linia”)
  • Joe Swanberg (m.in.”Kissing on the Mouth”, „LOL”)

Prezentowane filmy będą przyczynkiem do wykładów i dyskusji na tematy społeczne, polityczne i kulturowe. Do udziału w tych spotkaniach zostaną zaproszeni amerykańscy krytycy filmowi, dziennikarze, socjologowie, filozofowie, pisarze i artyści.

 

Imprezie towarzyszyć będą targi koprodukcyjne Gotham In Progress

 

Pełny program 2. AFF znajdziesię na stronie festiwalu 28 października.

Internetowa sprzedaż karnetów w cenie 170 zł rozpocznie się 7 października i potrwa do 6 listopada (lub do wyczerpania puli). Internetowa sprzedaż biletów rozpocznie się 3 listopada.

 

Więcej informacji: www.americanfilmfestival.pl.

07.10.2011