2. ARTE Kino Festival

1 grudnia rozpoczęła się 2. edycja festiwalu filmowego online ARTE Kino Festival. Widzowie w 45 europejskich krajach przez 17 dni mogą oglądać 10 europejskich produkcji. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej jest partnerem wydarzenia.

Europejskie filmy dostępne za darmo w sieci

Organizatorami 2. edycji ARTE Kino Festival są kanał telewizyjny ARTE oraz platforma Festival Scope przy współpracy z wieloma międzynarodowymi instytucjami. W ciągu 17 dni nowe europejskie produkcje na darmowej platformie online obejrzy ponad 50 tys. widzów (również dzięki specjalnym pokazom kinowym np. we Francji). Widzowie z całej Europy po raz pierwszy wybiorą także najlepszy film tegorocznego przeglądu, co zaowocuje przyznaniem Nagrody Publiczności w kwocie 30 tys. euro, którą podzielą się producent, reżyser i agent sprzedaży danego tytułu.

Wygraj wyjazd na Berlinale

Natomiast głosujący na najlepszy film mają szansę na wygranie wyjazdu na 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Aby wygrać tę nagrodę należy oglądać filmy na platformie www.artekinofestival.com i wziąć udział w głosowaniu.

Do programu ARTE Kino Festival wyselekcjonowano wybitne tytuły, z których każdy reprezentuje eklektyczny i odważny trend współczesnego europejskiego kina. Oprócz najnowszych filmów renomowanych twórców, prezentowane są także produkcje debiutantów pochodzących z Rumunii, Grecji i Polski, według Oliviera Père, dyrektora artystycznego ARTE Kino Festival, dowodzące ich wyjątkowego talentu. Te tytuły stawiają pytania o dziedzictwo i o nowoczesność, prowadzą opowieść zachowując tradycyjną narrację lub też zrywając z nią, łączą one w mistrzowski sposób współczesność i przeszłość, otwierają intymny świat wyobraźni twórcy.

Z prezentowanych 10 tytułów, ze względu na regularną dystrybucję kinową, nie wszystkie filmy są dostępne w poszczególnych krajach na platformie. Poza Polską obejrzeć można np. dwa współfinansowane przez PISF tytuły: „Szron” (Frost) Sharunasa Bartasa oraz „Ostatnią  rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego. W Polsce poprzez stronę artekinofestival.com można zobaczyć za darmo 6 filmów nagradzanych na festiwalach w Berlinie, Locarno czy San Sebastian:

  • Bright Nights (Helle Nächte) – Thomas Arslan (2017, Niemcy)
  • Godless (Bezbog) – Ralitza Petrova (2016, Bułgaria/Francja)
  • The Giant (Jätten) – Johannes Nyholm (2016, Szwecja/Dania)
  • Scarred Hearts (Inimi Cicatrizate) – Radu Jude (2016, Rumunia/Niemcy)
  • Sunbeat – Clara and Laura Laperrousaz (2017, Francja)
  • Living and other fictions (Vivir y otras ficciones) – Jo Sol (2016, Hiszpania)

Obok PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej partnerami wydarzenia są m.in. Gutek Film i Festiwal Transatlantyk.

2. ARTE Kino Festival potrwa do 17 grudnia.


04.12.2017