2. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji Animart

W dniach 24-30 września 2016 r. w Łodzi odbędzie się 2. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji Animart. W ramach festiwalu po raz pierwszy odbędzie się Animarkt – branżowe wydarzenie dla producentów, nadawców, dystrybutorów oraz twórców animacji z całej Europy.

2. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji Animart – część filmowa

Celem organizatorów festiwalu jest umożliwienie szerokiej publiczności zapoznania się z dorobkiem polskich i światowych twórców lalkowych i animacji poklatkowej. Filmowa część festiwalu jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„W ciągu siedmiu festiwalowych dni zaprezentujemy widzom szereg animacji lalkowych z całego świata, charakteryzujących się niekonwencjonalnością i kreatywnością” – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka festiwalu Animart.  „Marzy nam się, aby projekcje wybranych przez nas filmów stały się punktem wyjścia do refleksji i dyskusji na temat wolności w sztuce, wpływie polityki na sztukę, a także o oddziaływaniu kultury na życie społeczne”. Wydarzenia filmowe festiwalu organizatorzy podzielili na trzy bloki:

  • Anim.Art.Film to codzienne projekcje filmów krótkometrażowych (Panorama Krótkiej Formy) i wieczorne pokazy animacji pełnometrażowych, a także dwa cykle: Studenckie Wprawki, czyli prezentacja dokonań młodych adeptów animacji z polskich szkół filmowych i artystycznych, oraz Brazylijscy Przyjaciele – przegląd animacji z zaprzyjaźnionego festiwalu z Recife Brazil Stop-Motion. Filmy tworzące ten ostatni cykl będą pokazywane na dużym ekranie w Manufakturze.
  • Anim.Art.Edu to program edukacyjny, na który złożą się: poranne projekcje filmowe dla dzieci, warsztaty kierowane do uczniów, Masterclass dla studentów prowadzony przez światowej klasy animatora Tima Allena, a także projekt „Historia poprzez kulturę – Rewolucje!”.

„Projekt «Historia poprzez kulturę» został wymyślony tak, aby połączyć działania kulturalne z edukacją historyczną” – wyjaśnia Paulina Zacharek. „W ten sposób będziemy przybliżać uczniom ważne wydarzenia z historii Europy, prezentując je w kontekście sztuki i kultury danego czasu”.

  • Animarkt to jednodniowy cykl branżowych spotkań dla producentów, nadawców, dystrybutorów, twórców oraz artystów z całej Europy, który odbędzie się 30 września 2016 r. na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi. W programie m.in. spotkania z twórcami, przedstawicielami studiów filmowych i telewizji angażujących się w produkcję animacji, prezentacje głośnych projektów animowanych będących w trakcie realizacji, a także panel dyskusyjny o rozwoju europejskiego rynku seriali animowanych. Podczas wydarzenia organizatorzy chcą się skupić na zagadnieniach związanych ściśle z realizacją filmów pełnometrażowych oraz seriali w kontekście ich finansowania i organizacji produkcji.

„W naszym zamyśle Animarkt ma stać się przestrzenią, która zapewni swobodny przepływ rozwiązań i inspiracji pomiędzy międzynarodowym a polskim rynkiem animacji” wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Skowron, organizatorka wydarzenia. „W tym celu do Łodzi przyjadą czołowi przedstawiciele branży, aby rozmawiać na temat rozwoju animacji i promować dobre praktyki w europejskim przemyśle animacji”.

Program Animarkt:

  • 11:15-12:00 – Świeże bułeczki – prezentacja najnowszych produkcji polskich producentów animacji, przygotowana przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. Prowadzenie: Wojtek Leszczyński.
  • 12:00-14:30 – Panel dyskusyjny: Relacja producent-nadawca w rozwoju europejskiego rynku seriali animowanych.

W panelu wezmą udział: Anttu Harlin z Finlandii (producent serialu i aplikacji GIGGLEBUG, które powstały przy współpracy z fińską telewizją YLE oraz szwajcarską SRF), Ben Tesseur z Belgii (współzałożyciel studia Beast Animation, producent  i reżyser seriali dla dzieci: „Dimitri” i „George & Paul”, które powstały we współpracy z telewizjami belgijskimi i holenderskimi) oraz Włodzimierz Matuszewski (producent ze Studia Miniatur Filmowych współpracujący z polskimi nadawcami przy produkcji „Hip-Hip&Hurra” i „Podróże na burzowej chmurze”), Marek Serafiński (producent m.in. telewizyjnego serialu „Agatka”) i Dominika Matych (odpowiadająca za produkcję i dubbing w NC+).

Zaproszeni producenci oraz przedstawiciele telewizji zaprezentują swoje doświadczenia związane m.in. z wchodzeniem nadawców w koprodukcje oraz produkowaniem seriali na zlecenie telewizji. Goście przyjrzą się także zagadnieniu wspierania produkcji przez instytucje państwowe.

  • 14:30-16:00 – Prezentacja: „My Life as a Courgette” – dziesięć lat pracy nad najlepszym lalkowym filmem roku.

Spotkanie  z twórcami filmu, który już teraz uznawany jest za jedną z najbardziej znaczących produkcji europejskich ostatnich lat (zdobywca głównej nagrody festiwalu w Annecy, pokazywany na festiwalu w Cannes, nominowany do nagrody LUX i szwajcarski kandydat do Oscara). Do Łodzi przyjadą osoby odpowiedzialne za produkcję (Theo Ciret), stronę wizualną (Benoit Polveche) oraz animację (Christine Polis) i opowiedzą o przebiegu prac nad filmem i kolejnymi jej etapami.

  • 16:00-17:00 – Prezentacja: „Miś Uszatek” – od dziecięcych sentymentów do polskiej superprodukcji

Prezentacja zostanie poświęcona pracy nad nową wersją kultowej bajki – w szczególności w kontekście nowatorskiej technologii zastosowanej przy produkcji, będącej połączeniem tradycyjnej animacji stop-motion z techniką 3D. Prezentację poprowadzi Wojciech Stuchlik – producent wykonawczy odpowiedzialny za realizację teasera do pełnometrażowego filmu o przygodach „Misia Uszatka”.

Wstęp wolny

Wszystkie wydarzenia w ramach Animarkt odbędą się na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi (ul. Zachodnia 93). Organizatorem spotkania jest MOMAKIN. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.momakin.pl/animart.

Na podstawie informacji prasowej  

08.09.2016