2. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru

2. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru „Kozzi Dymny Himilsbach” odbędzie się w dniach 6-10 lipca 2016. Jest to druga odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w Zielonej Górze przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Od 2012 roku partnerem wydarzenia jest niemiecki festiwal filmowy w Cottbus. W tym roku do organizatorów dołączył Żarski Dom Kultury i Pałac Wiechlice.

Idea Festiwalu

Korzenie Festiwalu sięgają do 2012 roku, do małego miasta Kargowa w powiecie zielonogórskim, gdzie urodził się późniejszy aktor Maciej Kozłowski. To od jego przydomka pochodzi nazwa „Kozzi Gangsta Festival”. Zamysł Festiwalu oparty jest na refleksji o Macieju Kozłowskim i gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji.  Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego idei wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Stąd koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim „Kozzi”, Wiesławie Dymnym i Janie Himilsbachu. O ile postać Macieja Kozłowskiego ściśle powiązana jest z genezą Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru, o tyle drugi człon będzie pokazywał dwie ważne postaci kultowych artystów drugoplanowych. Festiwal będzie okazją do ich przypomnienia poprzez retrospektywne pokazy filmów.

Program

Podczas festiwalowych dni 6-10 lipca 2016 publiczność będzie uczestnikiem wydarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Festiwalowe prezentacje i spotkania
z twórcami polskiego kina i teatru, m.in. z Kingą Dębską, Markiem Koterskim, Marzeną Trybałą, Joanną Szczepkowską, Małgorzatą Zajączkowską, Arturem Barcisiem, Marianem Dziędzielem, Sławomirem Hollandem odbędą się w plenerze, w przestrzeni miejskiej, w salach kinowych, teatralnych, kawiarnianych i w wielu innych.

Dzięki współpracy z Cottbus Film Festival organizatorzy wzbogacili program Festiwalu o produkcje współczesnego kina niemieckiego. Elementy kina europejskiego będą obecne poprzez przygotowany przez ks. prof. Andrzeja Dragułę cykl „Rekolekcje filmowe”.

Konkurs

Festiwal to Konkurs obejmujący wybrane polskie filmy wyprodukowane w latach 2015-2016. Jury przyzna nagrody i statuetki Klaps 2016 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 11 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

Spotkania z gośćmi

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, połączy świat filmu, teatru oraz książki. Dlatego oprócz gwiazd dużego i małego ekranu oraz polskiej sceny uczestnicy będą mogli spotkać się, m.in. z Łukaszem Maciejewskim, autorem wywiadów „Aktorki. Portrety”, czy z Moniką Wąs, autorką książki „Dymny. Życie z diabłami i aniołami”. Spotkania z pisarzami będą też skierowane do najmłodszego czytelnika.

W 2016 roku gościem specjalnym imprezy jest Krakowski Salon Poezji i jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwal.zgora.pl.

Informacja prasowa

22.06.2016