20. edycja Kina na Granicy

27 kwietnia rozpocznie się współfinansowana przez PISF 20. edycja przeglądu filmowego Kino na Granicy. W programie nie zabraknie spotkań z polskimi twórcami oraz polskim kinem.

Jubileuszową edycję Kina na Granicy zainauguruje „Tłumacz” Martina Šulíka, który miał światową premierę podczas tegorocznego Berlinale.

Ponad 100 filmów w programie

Ponad 100 filmów, w tym nowości polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii znajdzie się w programie tegorocznego Kina na Granicy. Obecność w Cieszynie potwierdzili bohaterowie retrospektyw – Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan.

W Cieszynie widzowie obejrzą m.in. „Strukturę kryształu”, „Życie rodzinne”, „Barwy ochronne” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” w ramach retrospektywy Krzysztofa Zanussiego. Gośćmi festiwalu oprócz reżysera będą również ulubieni aktorzy Krzysztofa Zanussiego z Mają Komorowską i Jackiem Poniedziałkiem na czele.

Z kolei każde z dzieł czeskiego reżysera Jana Hřebejka oczekiwane jest przez widzów i krytyków z napięciem. W Cieszynie będzie można zobaczyć m.in. „Niewinność” („Nevinnost”) czy „Musimy sobie pomagać” („Musíme si pomáhat”), ale też jego najnowszą trylogię Zahradnictví: „Rodinný přítel”, „Dezertér”, „Nápadník”.

„Jedyny taki aktorski fenomen” – tak mówi o Danucie Stence Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. „Kochana przez wszystkich, szanowana przez każdego. Jedna z najwybitniejszych aktorek teatralnych, kolekcjonerka nagród, ale miliony widzów pokochały ją za rolę Judyty w najlepszej polskiej komedii romantycznej „Nigdy w życiu!”. Danuta Stenka to klasa, talent i najpiękniejszy uśmiech polskiego kina”.

Retrospektywy reżyserskie i aktorskie

Bohaterka retrospektywy aktorskiej w kinie pracowała z klasykami (Wajda, Cywińska, Antczak), wizjonerami (Treliński), twórcami młodego pokolenia (Sobieszczański, Rosłaniec, Sadowska) i debiutantami. W Cieszynie będzie można zobaczyć kilkanaście filmów, w których zagrała Stenka. Wśród nich „Łagodna” Mariusza Trelińskiego, „Chopin. Pragnienie miłości” (2002 r.) w reż. Jerzego Antczaka ze słynną rolą George Sand, „Katyń” Andrzeja Wajdy i etiuda studencka Łukasza Ostalskiego „Matka”. Drugą retrospektywą aktorską będzie przegląd filmów z udziałem znakomitego czeskiego aktora Ivana Trojana, podczas której zostaną pokazane kultowe filmy takie jak „Samotni” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. nie zabraknie też w programie KnG polsko-czeskiej koprodukcji „W cieniu” ze zdjęciami Adama Sikory, w której Trojan zagrał główną rolę.

Oprócz retrospektyw, w cyklach tematycznych zostaną pokazane kultowe filmy „Niespokojnego kina 1968 roku” z jednej strony, a nawiązujące do urodzinowego „Świętowania!” z drugiej. Trio uzupełnia blok „Kino/Teatr”. Na ekranach zobaczymy m.in. „Dziecinne pytania” Janusza Zaorskiego, „Marcowe migdały” Radosława Piwowarskiego, „Różyczkę” Jana Kidawy Błońskiego, „Wodzireja” Feliksa Falka, „Balangę” Łukasza Wylężałka, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy, „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, czy „Kobietę w kapeluszu” Stanisława Różewicza.

Znakomitych gości można się również spodziewać podczas trzech debat skoncentrowanych wokół tematu 50. rocznicy wydarzeń polskiego marca ’68 oraz czechosłowackiej wiosny i tragicznego sierpnia ’68. Tematy spotkań to: „Czy literatura czeska i słowacka lat 60. są wciąż żywe?”, „Kino pod specjalnym nadzorem” oraz „Mieli być artystami w likwidacji”. Wśród rozmówców będą m.in. Janusz Zaorski, pisarz i rabin czeski Karol Sidon, Joanna Goszczyńska czy Andrzej S. Jagodziński.
W przerwach między projekcjami i debatami będzie można obejrzeć ok. 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

20. Kino na Granicy odbędzie się w dniach 27 kwietnia – 3 maja 2018 r.
Więcej informacji: www.kinonagranicy.pl.


27.04.2018