20. edycja Wiosny Filmów

W dniach 6 – 13 kwietnia w Warszawie odbędzie się 20. Wiosna filmów. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 13 marca w warszawskim kinie Praha odbyła się konferencja, podczas której poznaliśmy szczegóły programu tegorocznego festiwalu.

Przegląd najlepszych filmów festiwalowych

– Celem Wiosny Filmów jest zebranie najlepszych, najważniejszych filmów, nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie – rozpoczął konferencję dyrektor festiwalu Michał Zabojszcz. 20. Wiosnę Filmów otworzy film „Rzymska aureola” Gianfranco Rosiego. W programie festiwalu znalazły się także takie filmy, jak: „Po ślubie” Jana Hřebejka czy „Powiem ci wszystko” Simo Halinena. Widzowie zobaczą pokazywany na Warszawskim Festiwalu Filmowym film „Mandarynki” w reżyserii Zazy Urushadze, nagrodzony w Wenecji obraz Xaviera Dolana „Tom”, pokazywane w Cannes „Rękopisy nie płoną” Mohammada Rasloufa, obsypany nagrodami w Danii „Seks, narkotyki podatki” Christoffera Boe oraz „Lekcje harmonii” Emira Baigazina, „Duży zeszyt” Jánosa Szászy i „Michael Kohlhaas” Arnauda des Pallièresa.

Polskie filmy na festiwalu

– W sekcji prezentującej polskie kino nie będziemy pokazywać filmów przedpremierowo – opowiadał dyrektor programowy Michał Myśliński. – Powody są dwa: po pierwsze pokazujemy produkcje nagrodzone za granicą, a po drugie pokazywanie polskiego filmu na naszym festiwalu mogłoby zablokować mu drogę do festiwali międzynarodowych. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć 9 najlepszych w ostatnim czasie polskich filmów: „W imię” Małgorzaty Szumowskiej, „Wałęsę. Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Idę” Pawła Pawlikowkiego, „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego oraz „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego.

Kino niemieckie na Wiośnie Filmów

W tym roku sporo miejsca przypadło kinu niemieckiemu. W ramach tej sekcji wyświetlonych zostanie co najmniej 9 filmów. Przedpremierowo pokazany zostanie obraz „Oh boy” Jana Ole Gerstera. – To jest film fenomen, w Niemczech zebrał bardzo dużo nagród i był niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność – opowiadał Michał Myśliński. Drugim tytułem w tej sekcji, który organizatorzy zdradzili podczas konferencji, jest „Droga krzyżowa” Dietricha Brüggemanna. Film nagrodzony niedawno Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie zakończy 20. Wiosnę Filmów. – Jest to niezwykłe wyróżnienie gościć film nie tak dawno nagrodzony tak ważną statuetką, jaką jest Srebrny Niedźwiedź – mówił podczas konferencji Michał Myśliński.

Goście Wiosny Filmów

Obecność podczas festiwalu zapowiedzieli reżyser „Rzymskiej aureoli” Gianfranco Rosi, Jan Ole Gerster („Oh boy”) oraz Dietrich Brüggemann („Droga krzyżowa”). Licznie swój udział potwierdzili polscy twórcy. Widzowie będą mogli spotkać się m.in. z: Agatą Kuleszą, Jowitą Budnik, Mateuszem Banasiukiem, Bartoszem Gelnerem, Tadeusz Królem i aktorami, którzy zagrali w filmie „Ostatnie piętro” oraz Erykiem Lubosem.

Strefa Scenarzysty

Warsztaty dla młodzieży i nauczycieli

W ramach festiwalu wspólnie z Filmoteką Szkolną, projektem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, organizowane są dwudniowe warsztaty dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli. – W tym roku nacisk kładziony będzie na umiejętności praktyczne, a mniej na teorię jak to było w ubiegłych latach – opowiadała Katarzyna Długosz koordynator Strefy Scenarzysty. Nabór na warsztaty prowadzony jest obecnie przez Filmotekę Szkolną, więcej informacji na stronie: www.filmotekaszkolna.pl.

Spotkania i konsultacje scenariuszowe

W tym roku gościem Strefy Scenarzysty będzie m.in. Lucy Scher, szefowa Script Factory w Londynie, instytucji oferującej usługi w zakresie developmentu scenariusza. Spotkanie z Lucy Scher będzie doskonałą okazją do zadawania pytań przez producentów i ekspertów zajmujących się na co dzień pracą nad rozwojem scenariuszy. Twórcy filmów dokumentalnych będą mogli wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z reżyserem Gianfranco Rosim, zdobywcą Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Nabór na konsultacje trwa do 20 marca, więcej informacji tutaj.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.wiosnafilmow.pl.

 

Magdalena Wylężałek

14.03.2014