20. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

W dniach 5-8 grudnia w Krakowie odbędzie się 20. jubileuszowa edycja Festiwalu Filmu Niemego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

W salach Kina Pod Baranami i w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pokazane zostaną filmy mistrzów komedii m.in. Charliego Chaplina, Bustera Keatona czy Flipa i Flapa. Pokazom filmów towarzyszyć będzie muzyka na żywo.  

Na ekranie, oprócz kultowych komedii z USA, pojawią się także filmy z Rosji i Francji i Polski.

„Tajemnica pokoju nr 100”

„Tajemnica pokoju nr 100” Aleksandra Hertza z 1914 to odnaleziona w Amsterdamie w 2000 r. polska komedia opowiadająca historię pięknej Belli marzącej o ślubie, któremu sprzeciwia się jej ojciec. Przed projekcją wykład wygłoszą Jerzy Maśnicki, Kamil Stepan (odkrywcy filmu).

Film otwarcia

Festiwal oficjalnie rozpocznie się projekcją jednego z pierwszych pełnometrażowych filmów Bustera Keatona, uważany za jego najwybitniejsze dzieło. „Rozkosze gościnności” („Our Hospitality” USA 1923, 75’) to niezwykle precyzyjnie zilustrowana historia autentycznej i wyjątkowo krwawej waśni pomiędzy dwoma amerykańskimi rodzinami z końca XIX w. Obraz wyróżnia się doskonałą konstrukcją dramaturgiczną i w przeciwieństwie do wielu innych filmów gatunku, charakteryzuje się płynną i harmonijną fabułą. Tę doskonałą komedię wypełniają także piękne zdjęcia, zachwycająca scenografia i brawurowe aktorstwo, o czym świadczy także historia wypadku, któremu uległ Keaton na planie, wykonując osobiście wszystkie kaskaderskie sceny.

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha o godz. 20.15.

20. Festiwal Filmu Niemego / 5-8 grudnia 2019 w Krakowie.

Więcej informacji, szczegółowy program oraz bilety od 21 listopada znajdują się na stronach: www.festiwalfilmuniemego.pl oraz www.kinopodbaranami.pl

Na podstawie informacji prasowej

 


22.11.2019