20. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

W dniach 9-18 sierpnia 2019 roku odbędzie się jubileuszowa 20. Letnia Akademia Filmowa.

W programie znalazło się ponad 300 projekcji, 7 koncertów, spotkania z twórcami, wykład mistrzowski z Januszek Kondratiukiem, retrospektywa islandzkiego reżysera Baldvina Zophoniassona i aktorki Katarzyny Figury, prelekcje krytyków filmowych, Warsztaty Kultury Filmowej, Ogólnopolski Konkurs Prelegentów Filmowych i urodzinowy tort.

Polskie filmy w programie

Wśród polskich tytułów w Zwierzyńcu znalazły się m.in. „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego, „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotki, „Nic nie ginie” Kaliny Alabrudzińskiej.

Najnowsze polskie filmy pokazane będą w cyklu rekomendowanym przez krytyka i dziennikarza Łukasza Maciejewskiego, który po seansach poprowadzi rozmowy z artystami.

Zwycięzcy najważniejszych festiwali w Zwierzyńcu

Podczas Letniej Akademii Filmowej rokrocznie pokazywani są laureaci najważniejszych i najciekawszych festiwali na świecie: Berlinale, Cannes czy Sundance.

W tym roku w Zwierzyńcu pokazany zostanie film „Synonimy” w reż. Nadava Lapida, zdobywca Złotego Niedźwiedzia i nagrody FIPRESCI w Berlinie. Publiczność będzie mogła zobaczyć też film  „Varda według Agnès” w reż. Agnès Vardy, ikony kina, współtwórczyni francuskiej Nowej Fali, która zmarła w marcu tego roku w wieku dziewięćdziesięciu lat.

LAF zamknie projekcja „Tam gdzieś musi być niebo”. Palestyński reżyser Elia Suleiman dzieli się w nim codziennym życiem i zwyczajami na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Suleiman otrzymał za niego nagrodę specjalną na Festiwalu w Cannes.

Ponad 300 filmów w 23 cyklach

Letnia Akademia Filmowa to aż 23 filmowe cykle. Hasłem przewodnim tegorocznej Letniej Akademii Filmowej to „Ulice pamięci”.

W programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji, takich jak np. cykl „W polskim obiektywie” czy „Rekolekcje filmowe”. Swoje filmy zaproponuje wybitny polski reżyser Jerzy Hoffman. Autorskiego wyboru dokona krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz dyrektor artystyczny LAF, dziennikarz radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński.

W ramach cyklu „Król LAF”, dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z filmowych propozycji. Tradycyjnie podczas Letniej Akademii Filmowej odbędzie się także Konkurs Prelegentów Filmowych.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.laf.org.pl

Na podstawie informacji prasowej


22.07.2019