2016 Pólska Bíóárið – polskie filmy na Islandii

W lutym w Reykjaviku w ramach Stockfish Film Festival rozpoczął się 2016 Pólska Bíóárið – Rok Filmu Polskiego na Islandii.

Goście Stockfish Film Festival mają okazję obejrzeć cztery polskie produkcje: dokumenty „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Joanna” Anety Kopacz, „Nasza Klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w 2015 roku na Festiwalu w Berlinie film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”. To dopiero początek. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Islandczycy przez cały rok będą mogli uczestniczyć w pokazach polskich produkcji filmowych i spotkaniach z polskimi twórcami filmowymi, a już teraz mogą korzystać ze strony internetowej www.polskabioarid.is – gdzie znajdą informacje dotyczące polskiej kinematografii oraz aktualnych wydarzeń skupionych na polskim filmie, odbywających się nie tylko w ramach projektu. Oprócz działań promocyjnych, celem projektu jest umożliwienie szerszej współpracy polskiej i islandzkiej branży filmowej.

Dlaczego Islandia?

Polacy są największą mniejszością narodową w Islandii, liczebność Polaków w rejonie Reykjaviku waha się od 3% do 6% całkowitej liczby ludności, w zależności od lokalizacji. Paradoksalnie polska kultura jest mało znana wśród mieszkańców Islandii, którzy są niebywale aktywnymi odbiorcami sztuki filmowej. W 2015 roku Ewa Marcinek i Agata Szakiel zrealizowały projekt „Poland Interactive. Polskie prezentacje filmowe w ramach Reykjavik International Film Festival 2015”, który cieszył się dużą popularnością wśród festiwalowej publiczności. Tak zrodził się pomysł, by stworzyć więcej możliwość bliskich spotkań z polskim filmem.

Islandczycy po polsku

Swoją premierę w ramach projektu mają również krótkie filmy promujące wydarzenie w których występują znani islandzcy aktorzy Ólafur Darri Ólafsson i Benedikt Erlingsson mówiący po polsku. Trzy krótkie spoty filmowe, w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona, przygotowane przy wsparciu kolektywu artystycznego Lunapark, będą promować projekt 2016 Pólska Bíóárið i zachęcać Islandczyków do poznawania polskiej twórczości filmowej w ramach festiwali filmowych i pokazów specjalnych.
Spoty można obejrzeć tutaj: www.youtube.com.
 
Więcej informacji: www.polskabioarid.is oraz www.facebook.com/polskabioarid.

25.02.2016