205 filmów na WFF

Konferencja prasowa WFF
Fot. Materiały WFF

 

22 września podczas konferencji prasowej ogłoszony został program 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz zaprezentowany jego tegoroczny zwiastun, przygotowany przez Platige Image.

Filmy zostaną pokazane w 5 sekcjach konkursowych i 3 pozakonkursowych.

Konkurs Międzynarodowy pokaże filmy fabularne z całego świata. Oceni je Jury, w którym zasiądzie między innymi reżyser Andrzej Jakimowski.

Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tym festiwalu, bo jest to impreza o rosnącym znaczeniu międzynarodowym – mówił. – Są festiwale, które mimo, że mają status klasy A, są często na etapie schyłkowym. Warszawski festiwal zachowuje ducha, dlatego jego pozycja wciąż rośnie. Poziom selekcji jest wysoki. Pokazywane tu filmy, początkowo jeszcze mało znane, w ciągu kilku miesięcy stają się ważne i cenione na świecie.

Konkurs Film 1,2 zaprezentuje pierwsze i drugie filmy reżyserów. – Trzeba też zauważyć, że od zawsze zwracamy dużą uwagę na debiutantów. Prawie połowa naszego programu to debiuty lub drugie filmy – podkreślał dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

Nowatorskie i niezależne filmy zostaną zaprezentowane w Konkursie Wolny Duch. Dwie inne sekcje z nagrodami to Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych i Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Jest mi ogromnie miło, że w tegorocznym programie udało się umieścić około 20 europejskich i światowych premier – mówił Laudyn. – Wśród nich „Trzecie piętro” Bijana Mirbagheri, „Związani” Radima Spaceka i „Polowanie na małe drapieżniki” Tzvetodara Markova.

Festiwalowi w dniach 15-17 października towarzyszyć będą Targi CentEast, prezentujące profesjonalistom (selekcjonerom festiwali, dystrybutorom, potencjalnym koproducentom) powstające i nowe filmy z Europy Wschodniej.

Trudno jest przekonać reżyserów, żeby pokazali fragmenty swoich dzieł przed ich skończeniem, nawet na zamkniętych pokazach – przekonywał Laudyn. – Ale warto. W zeszłym roku promowaliśmy w ten sposób miedzy innymi „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha i „Matkę Teresę od kotów” Pawła Sali.

26. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 8-17 października tego roku. Zaprezentuje w sumie 384 projekcje: 205 filmów z 53 krajów, w tym polskie produkcje: „Chrzest” Marcina Wrony, „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak, „Erratum” Marka Lechkiego, „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza, „50/50″ Krzysztofa Nowińskiego, „Bad Girls. Cela 77″ Janusza Mrozowskiego, „Plamę” Igora Chojny i „Twist & Blood” Kuby Czekaja.

Pierwsze Ujęcie PISF współpracuje z festiwalem. Na stronie www.pierwszeujecie.pisf.pl będą ukazywać się wywiady i relacje z festiwalu.

22.09.2010

Galerie zdjęć