21. dokumentART

W dniach 13-20 listopada 2012 w Szczecinie i Neubrandenburgu odbędzie się 21. edycja Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Europejski Konkurs Filmowy

 

Jak co roku najważniejszą częścią festiwalowego programu będzie Europejski Konkurs Filmowy. Obrazy biorące w nim udział – wyselekcjonowane uprzednio spośród kilkuset nadesłanych – poddane zostaną ocenie międzynarodowego jury na pokazach z udziałem publiczności. W tegorocznym jury zasiądą: Anu Kuivalainen, Hila Peleg, Rainer Komers, Andris Gauja oraz Piotr Stasik.

 

Polskie filmy w programie Konkursu:

  • „Pustelnicy”, reż. Kacper Czubak
  • „Lux Aeterna”, reż. Hubert Czerepok
  • „Kichot”, reż. Jagoda Szelc
  • „Rozmowa”, reż. Piotr Sułkowski
  • „Niebiańskie Jezioro”, reż. Diana Aszyk
  • „Argentyńska lekcja”, reż. Wojciech Staroń
  • „Men of Iron”, reż. Angelika Herta
  • „Nie ma powodu by stąd odejść”, reż. Gregory Portnoy
  • „Papierowe pudełko”, reż. Zbigniew Czapla
  • „Tonia i jej dzieci”, reż. Marcel Łoziński

Wspólne granice

 

Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART to festiwal transgraniczny. Jest organizowany wspólnie przez Niemców i Polaków, na polsko-niemieckim pograniczu. – Na tegorocznym festiwalu dokumentART, w ramach prezentacji filmowej i panelu dyskusyjnego pod hasłem Wspólne Granice, chcemy postawić pytanie: Czym są granice: terytorialne i mentalne dla mieszkańców Europy Środkowej na początku XXI wieku? Punktem wyjścia do dyskusji będzie projekcja dokumentu „Across the Border”. Film powstał w 2004 r. – w momencie przyjęcia do Unii Europejskiej między innymi 5 krajów z Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier – możemy przeczytać na stronie wydarzenia.

 

Blok Wschodni

 

Jak piszą organizatorzy festiwalu: – Blok Wschodni prezentuje filmy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Europy Środkowej i Wschodniej. Bada tożsamość historyczną, kulturową, społeczno-polityczną regionu, jej przełożenie na obyczajowość i codzienność. Jednym z prezentowanych w tej sekcji tytułów będzie współfinansowany przez PISF film „Urodzeni dla Rzeszy” Kingi Wołoszyn-Świerk.

 

Klasyka kina

 

W programie 21. dokumentART znajdą się dokumentalne dokonania klasyków kina. W sekcji „Ekstraklasa” pokazane zostaną filmy Michelangelo Antonioniego, natomiast w programie „Klasyka Polskiego Dokumentu” w tym roku widzowie festiwalu obejrzą przegląd dokonań Bogdana Dziworskiego.

 

Pozostałe sekcje

 

W programie imprezy znajdą się m.in. prezentacje realizacji video-art z Polski i Niemiec, prezentacje zagranicznych festiwali i szkół filmowych oraz dokonań Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.

 

Współfinansowany przez PISF 21. dokumentART odbędzie się w dniach 13-20 listopada. Festiwal organizowany jest przez niemieckie stowarzyszenie Latücht-Film & Medien e.V. z Neubrandenburga oraz polskie Stowarzyszenie OFFicyna i Teatr Kana ze Szczecina. Program festiwalu prezentowany będzie równolegle po obu stronach Odry.

 

Więcej informacji: www.dokumentart.pl oraz www.szczecin.eu.

 

Marta Sikorska

05.11.2012