21. Prowincjonalia

W dniach 5-8 lutego 2014 we Wrześni odbędzie się 21. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

Prowincjonalia

Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Organizatorom szczególnie zależy na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Patronem duchowym festiwalu jest „Jańcio Wodnik”, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Filmy ze wsparciem PISF w programie

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się filmy fabularne, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej m.in. „Chce się żyć”, „Ida”, „Papusza”, „Zdjęcie”, „Ostatnie piętro”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Bilet na Księżyc” oraz filmy dokumentalne „Abu Haraz”, „Ojciec i syn”, „Joanna”, „Sekrety miłości”, „Czasem śnię, że latam”.

Nagroda honorowa dla Witolda Pyrkosza

Nagrodę Honorową festiwalu Prowincjonalia otrzyma aktor Witold Pyrkosz znany z ról w takich filmach jak: „Vabank”, „Constans”, „Bez znieczulenia”, „Janosik” oraz w serialach „Czterej pancerni i pies”,”M jak miłość”, „Dom” i „Sukces…”.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.prowincjonalia.com.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

28.01.2014