22. edycja festiwalu Euroshorts

W dniach 25 listopada – 1 grudnia 2013 w Gdańsku odbędzie się 22. edycja festiwalu Euroshorts.

Sekcja konkursowa

Do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 78 premierowych krótkich filmów z 29 krajów. Wśród nich znalazły się również polskie produkcje. Filmy walczyć będą o Grand Prix w wysokości 3000 zł ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w wysokości 3000 zł i nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: za najlepszy film fabularny – 1200zł, za najlepszy film dokumentalny – 1200zł, za najlepszy film animowany – 1200zł i najlepszy film eksperymentalny – 1200zł.

Jury

Filmy oceni międzynarodowe jury w skałdzie: Maria Strzelecka (animatorka i aktorka), Piotr Czerkawski (dziennikarz), Roberto Barrueco (dyrektor festiwalu Mecal w Barcelonie) i Tamás Gábeli (dyrektor festiwalu Busho w Budapeszcie).

Sekcje i wydarzenia towarzyszące

W tym roku w programie wydarzenia znalazły się również najlepsze amerykańskie reklamy z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), filmy Macieja Szupicy, filmy, które powstały w Gdańsku, młode kino węgierskie i filmy dla dzieci.  Podczas festiwalu odbędą się warsztaty, dyskusje i spotkania z gośćmi.

Euroshorts

Festiwal promuje młodych, ambitnych, niezależnych twórców filmowych oraz debiutantów, a jego głównymi widzami są artyści, studenci i osoby zainteresowane najnowszymi trendami w reklamie.

 

22. edycja festiwalu Euroshort odwiedzi również inne polskie miasta do 30 czerwca 2014.

 

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie: euroshorts.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

18.11.2013