22. Etiuda&Anima w Krakowie

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 22. edycja festiwalu Etiuda&Anima rozpocznie się w Krakowie 23 listopada.

Konkurs ETIUDA

O główne trofeum konkursu ETIUDA, Złotego Dinozaura i 2.500 euro walczyć będą 34 filmy studenckie z całego świata. Polskie kino będą reprezentować następujące tytuły:

 • „Debiut – miłość”, reż. Sylwia Rosak, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
 • „Dotyk wolności”, reż. Sardar Arshad Khan, Szkoła Filmowa w Łodzi
 • „Drugie życie”, reż. Eugeniusz Pankov, Szkoła Filmowa w Łodzi
 • „Dzień babci”, reż. Miłosz Sakowski, Gdyńska Szkoła Filmowa
 • „Gdybym tylko był pająkiem”, reż. Alex Casianov, Martyna Majewska, Katarzyna Warzecha, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
 • „Kac”, reż. Maciej Buchwald, Szkoła Filmowa w Łodzi
 • „Spacer”, reż. Jagoda Szelc, Szkoła Filmowa w Łodzi
 • „Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak, Wajda Studio
 • „To, czego chcę”, reż. Damian Kocur, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego

Etiudy studenckie zawalczą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura. Werdykt poznamy w sobotę 27 listopada. Jak co roku, nagrodzona zostanie także najlepsza szkoła filmowa, z której przynajmniej trzy filmy zostały wyselekcjonowane do konkursu ETIUDA.

Konkurs ANIMA

Tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu profesjonalnych i studenckich krótkometrażowych filmów animowanych to 72 tytuły z 24 krajów świata. – Formuła konkursu, zestawiająca obok siebie filmy uznanych realizatorów z produkcjami studenckimi młodych artystów animatorów to świetna okazja do porównań i refleksji. Jakie są punkty styczne dzieł Starych i Młodych? Które elementy z kanonu światowej animacji są przez młodych realizatorów kontynuowane, a które odrzucane? Czy najnowsze dokonania Wielkich i Uznanych wytrzymują zderzenie z energią młodych twórców? – pytają organizatorzy festiwalu.

O statuetkę Złotego Jabberwocky powalczą następujące polskie animacje:

 • „Dokument”, reż. Marcin Podolec
 • „Endopterygota”, reż. Natasza Leszewicz
 • „Lato 2014”, reż. Wojciech Sobczyk
 • „Niebo nade mną”, reż. Agnieszka Waszczeniuk
 • „Płoty”, reż. Natalia Krawczuk
 • „Rzeki”, reż. Daria Kopiec
 • „Rzeźba dnia”, reż. Monika Kuczyniecka
 • „To pewna wiadomość!”, reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz

Złoty Dinozaur dla twórców projektu „Świat od świtu do zmierzchu”

Autorzy cenionych dokumentów, laureaci dziesiątek nagród, wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Maciej Drygas i Mirosław Dembiński to artyści, którzy w tym roku dołączą do grona wyróżnionych Specjalnym Złotym Dinozaurem dla wybitnych pedagogów i czynnych zawodowo twórców.

Reżyserzy od kilku lat z sukcesem realizują wspierany przez PISF międzynarodowy projekt „Świat od świtu do zmierzchu”, w którym uczestniczą studenci szkół artystycznych z różnych zakątków globu. Podczas warsztatów prowadzonych przez polskich filmowców słuchacze pracują nad krótkimi etiudami o życiu mieszkańców swoich rodzinnych miejscowości. W Krakowie twórcy pokażą najnowsze filmy zrealizowane w ramach projektu: będą to historie ze Stambułu, Kalkuty i Baku.

Forum Animacji

24 listopada odbędzie się Forum Animacji – spotkanie branżowe producentów polskich filmów animowanych, przedstawicieli instytucji finansujących, stacji telewizyjnych oraz podmiotów uczestniczących w dystrybucji krajowych produkcji. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich Sekcja Filmu Animowanego oraz MFF Etiuda&Anima, we współpracy z Polską Komisją Filmową, firmą Ecorys Polska i Stowarzyszeniem Polskich Producentów Animacji. Podczas Forum odbędzie się dyskusja nad Raportem „Badanie polskiego rynku animacji i VFX”. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, dyrektor Film Commission Poland Tomasz Dąbrowski oraz Managing Director Ecorys Polska Iwona Kania. 

Ponadto w programie tegorocznej Etiudy&Animy znajdzie się m.in. specjalny pokaz „Demona” Marcina Wrony, spotkanie z twórcami filmu „Baby Bump”, warsztaty animacji dla dorosłych i dla dzieci oraz premiera filmu dokumentalnego o braciach Quay autorstwa Christophera Nolana.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 22. Festiwal Etiuda&Anima odbędzie się w Krakowie w dniach 23-28 listopada.

Więcej informacji: etiudaandanima.com.

Na podstawie materiałów organizatora

17.11.2015