22. Lato z Muzami w Nowogardzie: 14 filmów w Konkursie Filmowa Młoda Polska

Już po raz piąty Festiwalowi Lato z Muzami towarzyszyć będzie Konkurs Filmowa Młoda Polska. Widzów i jurorów czekają filmowe spotkania z debiutantami za kamerą i mistrzami aktorskimi przed nią. Zwycięzca otrzyma Grand Prix i 2500 złotych. Do rywalizacji zakwalifikowało się 14 nowych polskich produkcji.

Laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu – Piotr Domalewski – jest już dziś uznanym twórcą, którego pełnometrażowy debiut, „Cicha noc”, zdobył 7 nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w tym Grand Prix Złote Lwy) oraz 10 statuetek Orłów – Polskich Nagród Filmowych.

– Nie mamy wątpliwości, że również w tym roku pojawią się u nas filmy twórców, o których niedługo zrobi się głośno. Niektórzy z reżyserów już zrealizowali swoje debiuty pełnometrażowe i czekają na ich kinową premierę, jak np. Olga Chajdas – mówi o Konkursie Filmowa Młoda Polska Dyrektor Artystyczny Lata z Muzami Krzysztof Spór. – W selekcji znalazły się produkcje szalenie różne: do śmiechu i trwogi, kino gatunkowe z autorskim rysem i ciężkie, przejmujące dramaty, zamknięte w kilkunastu, góra trzydziestu minutach. Są tu także filmy, których autorzy eksperymentują z formą, produkcje powstałe w najważniejszych szkołach filmowych w Polsce, a także niezależne – dodaje.

Filmy twórców, o których niedługo zrobi się głośno

Za kamerą stoją młodzi artyści, a przed – mistrzowie sztuki aktorskiej, w tym Iza Kuna, Tomasz Kot, Jarosław Boberek, Agata Buzek, Justyna Wasilewska, Marian Opania, Szymon Bobrowski, Paweł Deląg czy Magdalena Boczarska. – Zobaczyć ich będziemy mogli w nietypowych kreacjach, rolach innych niż te, które kreują na co dzień w dużych kinowych lub telewizyjnych produkcjach – zauważa Dagmara Romanowska, koordynatorka Konkursu. – Iza Kuna ukaże się nam jako morderczyni, Tomasz Kot jako jeden z mitologicznych tytanów. Swoje bardziej enigmatyczne oblicze ukaże też Magdalena Boczarska, która niedawno zachwyciła widzów jako Michalina Wisłocka – wymienia.

W selekcji znalazły się też filmy, które już dały się zauważyć na innych polskich i zagranicznych festiwalach – wśród nich „Drżenia” w reżyserii studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Dawida Bodzaka, które uhonorowane zostały Grand Prix na najważniejszym festiwalu filmu krótkometrażowego na świecie – Clermont-Ferrand we Francji. Do Nowogardu powróci też twórczość Damiana Kocura – zobaczymy jego nowy obraz: komedię z zacięciem historyczno-refleksyjnym „1410”. Produkcją zajęła się firma Gigant Films, która ma w swoim portfolio m.in. „Planetę Singli”.

Główne pokazy konkursowe z udziałem jury, otwarte dla publiczności, odbędą się 18 i 19 lipca w Kinie Orzeł w Nowogardzkim Domu Kultury. Laureata konkursu poznamy 22 lipca, podczas uroczystego zakończenia festiwalu.

22. Festiwal Filmu / Muzyki / Malarstwa Lato z Muzami w Nowogardzie odbędzie się w dniach 16 – 22 lipca 2018. Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram projekcji na stronie: www.festiwal.ndk.pl.

5. Konkurs Filmowa Młoda Polska: lista zakwalifikowanych filmów

 • „1410”, reż. Damian Kocur, Gigant Films, 2018, 26 min
 • „Atlas”, reż. Maciej Kawalski, Studio Munka-SFP, 2018, 28 min
 • „Córka”, reż. Mara Tamkovich, Warszawska Szkoła Filmowa, 2018, 25 min
 • „Drżenia”, reż. Dawid Bodzak, Szkoła Filmowa w Łodzi, 2018, 21 min
 • „Dziku”, reż. Kamila Chojnacka, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2018, 22 min
 • „Heimat”, reż. Emi Buchwald, Szkoła Filmowa w Łodzi, 2017, 24 min
 • „Kobieta budzi się rano”, reż. Olga Chajdas, Wild Mouse Production, 2017, 15 min
 • „Na drodze”, reż. Bartosz Nowacki, Alistan Productions, 2017, 24 min
 • „Odbicie”, reż. Emilia Zielonka, Studio Munka-SFP, 2018, 30 min
 • „Relax”, reż. Agnieszka Elbanowska, Studio Munka-SFP, 2018, 26 min
 • „Sweet Home Czyżewo”, reż. Jakub Radej, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 28 min
 • „Users”, reż. Jakub Piątek, Studio Munka-SFP, 2018, 30 min
 • „Wakacje”, reż. Filip Bojarski, Szkoła Filmowa w Łodzi, 2018, 16 min
 • „Wonder Girls”, reż. Anastazja Dąbrowska, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2018, 21 min

Informacja prasowa

 


13.06.2018