22. Wiosna Filmów – program

7 kwietnia organizatorzy 22. Wiosny Filmów w Warszawie ogłosili program tegorocznej edycji festiwalu. Wydarzenie jest współfinasowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najlepsze kino w Warszawie

W 9 sekcjach festiwalu Wiosna Filmów znalazło się ponad 80 najbardziej docenionych w ostatnich miesiącach filmów na europejskich i światowych festiwalach. 22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbędzie się w tym roku w dniach 15-24 kwietnia w Warszawie. Seanse odbywać się będą w kinach Praha oraz Apolonia. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały 8 zł.

Polskie kino na świecie

W sekcji w całości poświęconej polskiemu kinu znalazły się filmy: „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, „Demon” Marcina Wrony, „Chemia” Bartka Prokopowicza i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

W sekcji Triumfatorzy polskim akcentem jest islandzko-duńsko-norwesko-polska koprodukcja „Barany. Islandzka opowieść”, zwycięzca sekcji Un Certain Regard w Cannes w 2015 r. oraz islandzki kandydat do Oscara.

Film otwarcia

Jako film otwarcia festiwalu widzowie zobaczą komediodramat „Subtelność” (L’hermine) reż. Christian Vincent, nagrodzony za scenariusz i główną rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Pokaz na Wiośnie Filmów będzie polska premierą filmu.

Przegląd współczesnej kinematografii niemieckiej

W ramach sekcji „Konfrontacje i uniki – labirynty rozliczeń z nazizmem we współczesnej kinematografii niemieckiej”  odbędzie się cykl projekcji filmowych i paneli dyskusyjnych poświęconych tematowi wojny. Jak piszą organizatorzy w Niemczech powstają filmy poświęcone zarówno tuż powojennym postawom, kształtującym się jeszcze w Niemczech zarządzanych przez zwycięskich aliantów, obrazy opowiadające o próbach przełamania milczenia opinii publicznej i bezkarności nazistowskich zbrodniarzy w latach 50. i 60., jak i pokazujące pod tym kątem współczesne Niemcy. Nasza impreza będzie próbą przekrojowego pokazania filmowego ujęcia tej tematyki oraz przybliżenia widzom w Polsce początków zaistnienia problemu w niemieckim społeczeństwie, a także dostrzeżenia różnorodności jego postaw.

Strefa Scenarzysty

W ramach Strefy Scenarzystów do 11 kwietnia scenarzyści mogą się zgłaszać na bezpłatne konsultacje prawne, które odbędą się podczas festiwalu Wiosna Filmów w Warszawie.

22. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbędzie się w dniach 15-24 kwietnia w Warszawie. 

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie: www.wiosnafilmow.pl

07.04.2016