23. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Do 20 listopada potrwa 23. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, która co roku odbywa się w Chicago. Impreza jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

22 fabuły 35 dokumentów i 3 animacje

W tym roku widzowie będą mogli zobaczyć 22 najnowsze polskie filmy fabularne, m.in. „W ciemności” Agnieszki Holland, „1920. Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana, „Joannę” Feliksa Falka, „Salę Samobójców” Jana Komasy. W programie znalazło się również 35 dokumentów, a wśród nich: „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki, „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego a także 3 animacje: „Latająca maszyna 3D”, „Mały listonosz” i „Miasto ruin”.

Złote Zęby i Skrzydła

Festiwal ma charakter niekonkursowy, a dwa główne wyróżnienia to Nagroda Złote Zęby przyznawana przez jury publiczności najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz Nagroda Skrzydła, którą festiwal honoruje polskich artystów za całokształt dokonań w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce ze wsparciem PISF

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce odbywa się od 1989 roku. Co roku prezentuje kilkadziesiąt najnowszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Celem imprezy jest promocja polskiego kina na kontynencie północnoamerykańskim. Głównym organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts). Impreza odbywa się dzięki współfinansowaniu PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Festiwal nagrodzony przez PISF

Organizatorzy imprezy zostali uhonorowani nagrodą Laterna Magica za osiągnięcia w promocji polskiego kina, specjalną nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz nagrodą PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie promocji filmu polskiego za granicą. Oprócz Chicago satelitarne pokazy festiwalowe odbywają się w prestiżowych ośrodkach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle, Bostonie, Minneapolis, Rochester i Nowym Jorku.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.pffamerica.com.

 

Informacja prasowa

14.11.2011