23. Forum Kina Europejskiego Cinergia

Jury Forum przyzna nagrody: Kryształową Łódkę dla najlepszego obrazu w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Kryształowe Jabłko w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Jak co roku, tradycyjnie wręczony zostanie Złoty Glan – nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Nagrody specjalne ufundują Partnerzy Forum: Heliograf oraz Virako – Deweloper Monopolis.

Nabór na wolontariat

Obecnie organizatorzy czekają na zgłoszenia od chętnych, którzy chcieliby pomóc przy organizacji festiwalu. Wolontariusze będą pomagać w Biurze Prasowym, przy obsłudze widzów i gości, w pracy z rzecznikiem festiwalu oraz wszelkich wydarzeniach towarzyszących festiwalowi. Wolontariusze poza zdobytym doświadczeniem będą mieli bezpłatny wstęp na filmowe projekcje oraz spotkania z gośćmi i imprezy towarzyszące.

Festiwal odbędzie się w dniach 23.11-01.12.2018, pomoc wolontariuszy będzie niezastąpiona już 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Aby wziąć udział w rekrutacji należy wysłać uzupełniony formularz zgłoszeniowy do 1 listopada na adres mailowy wolontariat@cinergiafestival.pl. Na rozmowę zostaną zaproszeni wybrani kandydaci.

„Odwaga” motywem przewodnim tegorocznej edycji

Motywem przewodnim tej edycji jest odwaga i do niej nawiązuje plakat zaprojektowany przez Martę Frej, polską malarkę, ilustratorkę i animatorkę kultury. Do jej najbardziej znanych prac należą feministyczne memy ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. W twórczości artystki bardzo mocno obecne są przesłanki socjologiczne.

„Pomysł nawiązania w plakacie festiwalowym do filmu «Amator» Krzysztofa Kieślowskiego należał do producenta FKE CINERGIA, Sławka Fijałkowskiego. Skorzystałam z niego z entuzjazmem, bo wydawał mi się bardzo trafny w kontekście tematu tegorocznej edycji festiwalu – odwagi. Symboliczny gest odwrócenia kamery na siebie, będący zakończeniem filmu, jest początkiem fascynującej wyprawy w nieznanym kierunku, drogą, z której nie ma odwrotu, o ile oczywiście naszą przewodniczką jest szczerość. Jest to wyprawa tylko dla odważnych, artystyczny sport ekstremalny, czasem próba samobójcza, czasem kolejne narodziny” – mówi Marta Frej.  

Wspólnie z naszymi widzami i gośćmi postaramy się o refleksję na temat odwagi i jej przejawów w kulturze, sztuce oraz postawie społecznej. To nie przypadek, że właśnie to hasło przewodzi tegorocznej edycji FKE CINERGIA, w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wkrótce zostanie ogłoszony pełen program festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.cinergiafestival.pl


18.10.2018