23. MFF Etiuda&Anima

„Etiuda&Anima to kino tętniące życiem. Odważne dokumenty, urzekające animacje, przejmujące fabuły. Filmy dobre, a krótkie” – zapewniają organizatorzy.  

Konkursy Etiuda i Anima

Sercem festiwalu są niezmiennie dwa międzynarodowe konkursy: Etiuda na najlepszy krótkometrażowy film studencki, w którym przyznawane są nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, a także Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu; oraz Anima, będący rywalizacją twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej studenckiej krótkometrażowej animacji.

Warsztaty

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Signe Baumane, łotewską animatorką pracującą w Nowym Jorku. Baumane jest jedną z najważniejszych przedstawicielek kobiecej animacji na świecie. Artystka była gościem poprzedniej edycji festiwalu, gdzie podbiła serca widzów swoją bezkompromisową twórczością, poczuciem humoru i niebanalną osobowością. Baumane wraca do Krakowa z najnowszym filmem „Kamienie w moich kieszeniach”.  Podczas 23. edycji E&A w tajniki swojego warsztatu wprowadzą: Georges Schwizgebel ze Szwajcarii  i Andreas Hykade z Niemiec – cenieni i wielokrotnie nagradzani artyści animacji. Warsztaty z animacji poprowadzi Kris Pearn – znany hollywoodzki twórca storyboardów. Uri Kranot z Danii poprowadzi warsztaty i projekcje dotyczące ANIDOX, czyli animowanego dokumentu. Ponadto zapoznamy się bliżej z niezależną nowojorską animacją oraz obejrzymy najnowsze pełnometrażowe filmy animowane z Francji: „Czerwony żółw” i „Louise by the Shore”. Tegoroczny found footage zaprezentuje wybitny dokumentalista, Maciej Drygas, zaś bohaterem retrospektywy będzie Jiří Trnka, zwany Disneyem Europy Środkowej.

Koncerty

Etiuda&Anima zaprasza także na energetyczne koncerty: L.U.C. (Rebel Babel) i Bovska, a krakowscy muzycy i Sprocket Ensemble zagrają na żywo do zagranicznych filmów animowanych. Tradycją festiwalu staje się także lekcja czytania i oglądania – w tym roku zapraszamy na Gogola w animacji.

Etiuda&Anima

Etiuda&Anima to jeden z najstarszych i największych polskich festiwali prezentujący twórczość studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dokonania twórców animacji. W programie co roku znajdują się najlepsze etiudy fabularne, interesujące dokumenty i kunsztowne animacje. Festiwal jest również okazją do uczestniczenia w spotkaniach branżowych, case study, konferencjach oraz prestiżowych warsztatach animacji 3D z Platige Image i Autodeskiem.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 22-27 listopada 2016 r. w Krakowie. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: www.etiudaandanima.com.

Informacja prasowa

07.11.2016