23. Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie

W dniach 20-26 kwietnia 2017 roku w Budapeszcie odbędzie się 23. Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polski.

23. Polska Wiosna Filmowa

Polska Wiosna Filmowa w Budapeszcie jest najstarszym tego typu przeglądem na Węgrzech. W tym roku widzowie węgierscy obejrzą 9 tytułów:

  • „Powidoki”, reż. Andrzej Wajda,
  • „Ostatnia Rodzina”, reż. Jan P. Matuszyński,
  • „Szczęście świata”, reż. Michał Rosa,
  • „Prosta historia o morderstwie”, reż. Arkadiusz Jakubik,
  • „Zjednoczone Stany Miłości”, reż. Tomasz Wasilewski,
  • „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, reż. Janusz Majewski,
  • „Kamper”, reż. Łukasz Grzegorzek,
  • „Córki Dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska,
  • „Heavy mental”, reż. Sebastian Buttny.

„Czułe metropolie: Warszawa-Budapeszt”

Przez 4 dni marca grupa 30 młodych filmowców z Polski i Węgier pod okiem mentorów artystycznych: Romana Przylipiaka, Sebastiana Buttnego i Macieja Michalskiego przygotowywała się do realizacji trzech filmów krótkometrażowych na podstawie scenariuszy wyłonionych w drodze konkursu. Dwa kolejne dni projektu to intensywna praca każdej z 10 osobowych grup na trzech planach filmowych. Efekty tego intensywnego tygodnia będzie można zobaczyć podczas Polskiej Wiosny Filmowej w Budapeszcie.

Premiera filmów warsztatowych połączona będzie również z prezentacją polskich filmów krótkometrażowych „The Best of Short Waves Fest”.

Plakaty filmowe wykonane przez węgierskich studentów

W foyer kina festiwalowego obejrzeć będzie można plakaty wykonane przez węgierskich studentów grafiki użytkowej do filmu „Powidoki”. Projekt odbywa się w ramach wieloletniej współpracy Instytutu Polskiego z Uniwersytetem Metropolitan.

Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Andrzej Seweryn i Arkadiusz Jakubik.

Polskie filmy w dystrybucji kinowej na Węgrzech

Z bogatego programu Polskiej Wiosny aż trzy tytuły zostały zakupione do dystrybucji kinowej na Węgrzech: „Powidoki”, „Ostatnia Rodzina” i „Zjednoczone Stany Miłości”. W tym samym czasie dobiegnie końca kilkumiesięczna retrospektywa twórczości Andrzeja Wajdy, którą zakończy pokaz filmów „Przekładaniec” i „Róbmy zdjęcie!” oraz jednodniowe seminarium „Andrzej Wajda. Skojarzenia” z udziałem gości z Polski i Węgier.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://polinst.hu/pl/node/11168.

Na podstawie informacji prasowej 

04.04.2017