23. Wiosna Filmów

W dniach 2-9 kwietnia odbędzie się w Warszawie 23. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów. w programie znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie kino na świecie

W specjalnej sekcji pokazane zostaną polskie filmy, które na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy święciły triumfy na polskich i zagranicznych festiwalach. Widzowie Wiosny Filmów będą mogli obejrzeć w tym roku następujące produkcje:

  • „Pokot” Agnieszki Holland,
  • „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego,
  • „Komunia” Anny Zameckiej,
  • „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego,
  • „Powidoki” Andrzeja Wajdy,
  • „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego,
  • „Maria Skłodowską-Curie” Marie Noelle,
  • „Kamper” Łukasza Grzegorzka,
  • „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego,
  • „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka.

W programie festiwalu znalazły się także filmy zagraniczne, nagradzane na festiwalach na całym świecie. Filmy prezentowane na Wiośnie Filmów stanowią przegląd wybranych produkcji z najważniejszych festiwali m.in w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. Dodatkowo w Warszawie pokazywane są filmy nagradzane na mniejszych festiwalach o charakterze ponadnarodowym (np. Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym, Saloniki) lub istotnym znaczeniu narodowym (np. Cluj Napoca, Londyn), a także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową.

Poszczególne tytuły zostały przyporządkowane do następujących sekcji: faworyci publiczności, mistrzowie reżyserii, nagrodzone kreacje aktorskie, oklaski dla scenarzysty, planeta konfliktów, rewelacje festiwali, triumfatorzy.

Strefa Scenarzysty

Wydarzeniem, które towarzyszy festiwalowi jest Strefa Scenarzysty. Jest to cykliczna impreza edukacyjna, mająca na celu promowanie wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie pisania scenariuszy. Spotkanie z zaproszonymi gośćmi ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie scenariusza w procesie produkcji filmu i podnoszenie tym samym prestiżu zawodu scenarzysty.

W tym roku organizatorzy zaplanowali w ramach Strefy Scenarzysty pokaz filmu „Utracona cześć Katarzyny Blum”, reż. Volker Schlöndorff i Margarethe von Trotta, przy współpracy Heinricha Bölla, połączonego z dyskusją zatytułowaną „Mowa pogardy i alternatywne fakty, czyli o medialnej i społecznej odpowiedzialności za słowo”. Projekcja i dyskusja odbędą się 6 kwietnia.

Z kolei 8 kwietnia odbędzie się dyskusja zatytułowana „Co za historia!, czyli zalety i pułapki kina historycznego”.

Wstęp na dyskusje jest wolny. Bilety na projekcje filmowe kosztują w tym roku 10 złotych.

23. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Warszawie jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie: www.wiosnafilmow.pl

28.03.2017