233 filmy w 7 dni

jury kff

Jury 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Dziś wieczorem rozpoczął się Krakowski Festiwal Filmowy, najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie imprez prezentujących kino dokumentalne i krótkometrażowe.

– To już pięćdziesiąta pierwsza edycja Festiwalu, ale my ciągle staramy się go zmieniać i udoskonalać – przywitał gości dyrektor Krzysztof Gierat. – Dziś wystartowała na przykład zakładka serwisu Kinoplex poświęcona tegorocznemu festiwalowi, na której internauci z całej Polski mogą obejrzeć 12 pieczołowicie wyselekcjonowanych przez nas filmów.

Do 29 maja Festiwal pokaże filmy w całego świata w 3 głównych sekcjach: Konkursie Dokumentalnym, Konkursie Krótkometrażowym i Konkursie Polskim oraz wielu pozakonkursowych prezentacjach i retrospektywach, jak prezentacje dorobku Piotra Kamlera i Wojciecha Wiszniewskiego.

– Przez tydzień pokażemy 233 filmy: 132 dokumenty, 49 animacji i 42 fabuły. Nie chwaląc się, jest to wynik selekcji z aż 2 700 zgłoszonych obrazów, nie licząc tych oglądanych na świecie przez naszych selekcjonerów. W samym Konkursie Polskim pokazujemy 35 filmów, w tym 20 dokumentów – dodał Krzysztof Gierat. – Ale nasz festiwal to też imprezy towarzyszące i ważne coroczne spotkanie branży filmowej. Dlatego zapraszam serdecznie na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Po uroczystości otwarcia widzowie zobaczyli konkursowy film „Dzień z życia” w reżyserii laureata Oscara Kevina Macdonalda, wyprodukowany przez trzykrotnie nominowanego do Oscara Ridleya Scotta.

51. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 29 maja.

23.05.2011